SBGS: Na razie nie ma wielu Ukraińców, którzy chcą przyjechać na Litwę

Rustama Liubajev, Komendant Państwowej Straży Granicznej. Zdjęcie: Darius Januis (LRVK)

Do tej pory nie ma wielu Ukraińców, którzy chcą przyjechać na Litwę po wojnie – mówi Rustamas Liubajevas, szef Państwowej Straży Granicznej.

Obecnie przebywa na granicy Polski z Ukrainą, gdzie przekazał niezbędny sprzęt ukraińskim kolegom na odzież.

Na razie przynajmniej polscy pogranicznicy mówią, że nie chcą wiele. Sami widzimy, że do tej pory żaden obywatel Ukrainy tak naprawdę nie chce do nas przyjeżdżać – powiedział w środę przez telefon komendant nadgranicznego Zamościa.

Planujemy mieć koordynatora, który mógłby udzielić więcej informacji obywatelom Ukrainy udającym się na granicę i wskazać, że jest to możliwe. Mamy nadzieję, że część ukraińskich uchodźców będzie mogła również podróżować na Litwę – dodał.

Według niego obowiązkiem koordynatora, którym najprawdopodobniej będzie SBGS, będzie poinformowanie rozdartych wojną Ukraińców o możliwości przyjazdu na Litwę.

Głównym celem Pani jest koordynowanie z polskimi kolegami działań na rzecz Ukrainy. Przede wszystkim R. Liubajevas powiedział, że może pomóc odpowiedzialnym instytucjom w tym kraju, a także jak można by wysłać część uchodźców wojennych na Litwę.

Litewscy strażnicy graniczni, którzy obecnie pracują z dorosłymi uchodźcami wojennymi, którzy chcą dotrzeć do Polski, przekazali dekady laptopów, dysków twardych, sprzętu komunikacyjnego i odzieży.

Według szefa SBGS wsparcie pomoże kolegom z Ukrainy w łatwiejszym przeprowadzaniu kontroli osobistych.

Wsparcie przeznaczone było dla naszych ukraińskich kolegów na szybsze przeprowadzenie kontroli na granicy z Polską, aby jak najwięcej osób mogło bezpiecznie opuścić Ukrainę – powiedział komendant granicy litewskiej.

Według niego organizowane są zamówienia publiczne i dodatkowe wsparcie.

Obecnie organizujemy zakupy, aw najbliższej przyszłości zapewnimy większe wsparcie i pomoc dla ukraińskiej Straży Granicznej – powiedział Liubayev.

Potrzebne są również stacje radiowe i inne środki.

Kreml przejął Ukrainę w zeszłym tygodniu i zaczął z przerażeniem walczyć na całym świecie.

Zachód odpowiedział ostrymi sankcjami dla Rosji i zwiększonym poparciem dla Ukrainy, coraz częściej mówi się o ewentualnym członkostwie tego kraju we Wspólnocie.

Tysiące uchodźców zostało deportowanych na Ukrainę po wybuchu wojny w Polsce, Rumunii i Mołdawii. Do tej pory na Litwę dotarło kilku obywateli Ukrainy objętych próbą.


Powielanie informacji BNS w mediach jest zabronione w mediach i na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS”.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują. źródła.