Sędziowie sportowi potwierdzają wykluczenie Rosji z eliminacji do Mistrzostw Świata

Lozanna (AP) — Reprezentacja Rosji w piłce nożnej jest wykluczona z eliminacji do Mistrzostw Świata w Katarze.

Międzynarodowy Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu (CAS) odrzucił apelację Rosjan przeciwko decyzji światowego organu zarządzającego FIFA, aby nie dopuścić drużyny do rozgrywania meczów kwalifikacyjnych z powodu wojny na Ukrainie. 24 marca Rosja miała zmierzyć się z Polską w eliminacjach do Mistrzostw Świata w Katarze.

Zgodnie z wolą FIFA polska selekcja wchodzi raczej w drugą fazę rozgrywek bez meczu. Tam drużyna skupiona wokół napastnika Bayernu Roberta Lewandowskiego spotyka 29 marca zwycięzcę meczu pomiędzy Szwecją a Czechami i gra o bilet na Mistrzostwa Świata.

Kluby również wyłączone

Sędziowie w sprawie już we wtorek zdecydowali, że rosyjskie drużyny nadal nie będą mogły uczestniczyć w europejskich rozgrywkach. Związek Rosyjski (RFU) odwołał się od decyzji FIFA i Europejskiej Unii Piłki Nożnej UEFA w sprawie Lozanny. Z powodu inwazji na Ukrainę federacje zdecydowały o zakazie udziału Rosji we wszystkich rozgrywkach.

Wyłączenie to będzie na razie obowiązywać po orzeczeniu w sprawie. Postępowanie w sądzie sportowym jest w toku, jednak zgodnie z informacją z piątkowej sprawy, rozprawa nie została jeszcze wyznaczona. Rosyjskie stowarzyszenie nazwało sankcje „wyraźnie dyskryminującymi” na początku marca i ogłosiło środki prawne w sporcie. Celem apelu było przywrócenie wszystkich męskich i kobiecych drużyn do rozgrywek – łącznie z kwalifikacjami do Mistrzostw Świata w Katarze – oraz rekompensata, jak ogłosił rosyjski związek.

Zakaz także dla sportowców z Białorusi

Według własnych oświadczeń Sąd Sportowy wszczął dwa odrębne postępowania arbitrażowe i najpierw uzyskał oświadczenia od oskarżonych. Rosyjski związek wniósł o unieważnienie spornych decyzji FIFA i UEFA. Jednocześnie RFU złożył wniosek o zawieszenie środków. Zostało to odrzucone przez sędziów sportowych.

Rosyjskim sportowcom i drużynom zabroniono udziału w większości dyscyplin sportowych z powodu ukraińskiej drużyny. Zakaz dotyczy także sportowców z Białorusi, która jest sojusznikiem Rosji.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.