Siły ukraińskie nadal atakują i wypierają okupantów Kijowa

Zełenski krytykuje ONZ, wzywając do reformy organizacji

Prezydent Ukrainy Zełenski powiedział w środowym oświadczeniu w japońskim parlamencie, że Organizacja Narodów Zjednoczonych nie podjęła działań w wojnie w tym kraju i że organizacja potrzebuje reform, i wezwał do zwiększenia nacisku na Rosję.

Zdolność ONZ do działania jest ograniczona przez stałe członkostwo Rosji w Radzie Bezpieczeństwa, jej prawo weta i znaczne blokowanie potępienia lub działań przeciwko inwazji Moskwy na Ukrainę.

„Ani ONZ, ani Rada Bezpieczeństwa ONZ nie działały. Potrzebne są reformy” – powiedział Zełenski na wideo japońskim prawodawcom.

„Potrzebujemy narzędzia do zapobiegania globalnemu bezpieczeństwu. Istniejące organizacje międzynarodowe nie pracują w tym celu, więc musimy stworzyć nowe narzędzie prewencyjne, które faktycznie może powstrzymać inwazje” – dodał V. Zelenskis.

ZUMAPRESS / Scanpix nuotr./Volodymyras Zelenskis

Japonia wraz ze swoimi zachodnimi sojusznikami nałożyła surowe sankcje na rosyjskie instytucje finansowe i urzędników, a także na sojusznika Moskwy – Białoruś.

Tokio konsekwentnie potępia inwazję i zniszczenie broni jądrowej i zaoferowało Ukrainie miliony dolarów pomocy humanitarnej i innych form wsparcia.

Zełenski okrzyknął Japonię „pierwszym krajem w Azji, który zwiększył presję na Rosję”.

„Proszę o dalsze ogłaszanie sankcji” – powiedział. – Sprawmy, by Rosja chciała pokoju. Na Rosję należy nałożyć embarga handlowe, aby powstrzymać inwazję tsunami na Ukrainę. »

Korzystając z okazji, by zająć się Japonią, która przeżyła katastrofę nuklearną w Fukushimie w 2011 roku, Zełenski ostrzegł przed niebezpieczeństwem rosyjskich ataków na ukraińską elektrownię jądrową i zamknięciem największej katastrofy nuklearnej na świecie w 1986 roku.

„Wyobraź sobie elektrownię jądrową, w której doszło do katastrofy. Sarkofag przykrywający reaktor do topienia. Istniejące składowiska odpadów jądrowych. Rosja zamieniła ten obiekt w pole wojny” – powiedział W. Zełenski.

Według niego minie kilka lat, zanim będzie można ocenić możliwy wpływ rosyjskiej okupacji Czarnobyla na środowisko.

„Po wycofaniu się sił rosyjskich z terytorium Ukrainy, kilka lat zajmie zbadanie, jakie szkody wyrządziły one na terytorium Czarnobyla. Jakie magazyny materiałów radioaktywnych zostały uszkodzone” – powiedział.

Zełenski powtórzył również ostrzeżenia z Waszyngtonu, że Rosja może przygotowywać się do użycia broni chemicznej.

„Dostaję informacje, że Rosja przeprowadza ataki na broń chemiczną, taką jak sarin, tak jak w Syrii”, powiedział parlamentowi w Tokio, gdzie w 1995 r. członkowie kultu Aum Shinrikyo przeprowadzili atak sarinu.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *