SK IE Technology otwiera pierwszą fabrykę separatorów w Polsce

SK IE Technology (SKIET) oficjalnie otworzyło swój pierwszy z czterech planowanych zakładów produkcyjnych separatorów do akumulatorów samochodów elektrycznych w Polsce. Spółka zależna południowokoreańskiego producenta ogniw akumulatorowych SK Innovation chce rozpocząć tam produkcję w tym roku.

Oczekuje się, że pierwszy zakład separatorów w Polsce będzie miał roczną wydajność 340 milionów metrów kwadratowych folii separatora, co powinno wystarczyć na wyposażenie około 300 000 samochodów elektrycznych. Eksploatacja próbna jest obecnie w toku, ale masowa produkcja w pierwszym polskim zakładzie SKIET ma nastąpić w czwartym kwartale. Separatory to elementy akumulatorów litowo-jonowych, które, jak sama nazwa wskazuje, oddzielają od siebie katodę i anodę. W ten sposób zapobiega kontaktowi między elektrodami, który mógłby spowodować zwarcie, jednocześnie umożliwiając swobodny przepływ jonów litu między elektrodami. SKIET specjalizuje się w separatorach mokrych. Istnieją również separatory procesu suchego, których sposób wytwarzania jest tak samo różny.

Cztery prace zapowiadane przez SKIET powstaną na polskim Śląsku. Uruchomienie drugiego zakładu zaplanowano na pierwszy kwartał 2023 roku. Koreańczycy wskazują również na roczną zdolność produkcyjną 340 mln mkw. Zakłady 3 i 4, ogłoszone wiosną, są większe i każdy powinien być w stanie wyprodukować 430 milionów metrów kwadratowych separatorów rocznie. Oddanie do użytku planowane jest na „IV kwartał 2023 – II kwartał 2024”. Inwestycja w ten ostatni duet to 1130 miliardów wonów, czyli równowartość około 850 milionów euro.

Przy okazji otwarcia pierwszej fabryki Rho Jae-sok, dyrektor generalny i prezes SK IE Technology, powiedział: „Uruchamiając pierwszą europejską fabrykę, firma pozycjonuje się jako wiodący producent separatorów akumulatorów w Europie . . Odegramy ważną rolę w ożywieniu światowego rynku pojazdów elektrycznych. Producent określa Polskę jako swoją „europejską bazę produkcyjną” i otrzymał już tak wiele zamówień, że cała początkowa produkcja czterech fabryk została już zakupiona.

Pierwszym adresem dostawy jest siostrzana firma SK On, nowy dział baterii grupy, który został wydzielony 1 października z południowokoreańskiego producenta ogniw akumulatorowych SK Innovation. Ma już dwie fabryki ogniw w Polsce (druga fabryka w Komárom jest nadal w budowie) i pod koniec stycznia ogłosiła powstanie trzeciej fabryki ogniw w Iváncsa. Prawdopodobnie separatory zostaną tam włączone bezpośrednio do produkcji ogniw.

Podczas gdy SK IE Technology w Polsce spodziewa się obecnie całkowitej produkcji 1,54 miliarda metrów kwadratowych folii samoprzylepnej, filia SK w Korei ma już zdolności produkcyjne na poziomie 530 milionów metrów kwadratowych rocznie. Wraz z otwarciem fabryki w Changzhou w Chinach w listopadzie 2020 r. (pierwsza fabryka SKIET poza Koreą) dodano kolejne 340 milionów metrów kwadratowych. W Chinach planowane są jednak inne fabryki, ale są one nieco mniejsze, każda z nich ma 170 milionów metrów kwadratowych. W przypadku braku rozbudowy lub rozbudowy kolejnych obiektów, najpóźniej do 2024 r. SK IET miałby przepustowość 2,75 mld mkw.
skinnonews.com

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.