Sondaż: 91% Litwinów sprzeciwia się inwazji militarnej Rosji na Ukrainę
Obraz SNB

91% wszystkich ankietowanych Litwinów sprzeciwia się wojskowej inwazji Rosji na Ukrainę. Spośród nich ponad połowa (52%) zapewniłaby tymczasowe schronienie rozdartym wojną Ukraińcom we własnych domach.

Wyniki zostały opublikowane przez agencję zbierającą dane Norstat, która przeprowadziła reprezentatywne badanie opinii publicznej w dniach 24 i 25 lutego.

Prawie 9 na 10 Litwinów zgadza się również, że musimy pomóc ukraińskim uchodźcom wojennym w znalezieniu bezpiecznego schronienia.

Edmundas Jakilaitis, jedna z inicjatywSilni razem” przedstawicieli, mówimy, że jesteśmy bezsprzecznie zjednoczonym narodem i obywatelami. Szacuje, że do soboty ponad 3600 osób zaoferowało Ukraińcom tymczasowe zakwaterowanie, a kolejne 2600 zgłosiło się do przewiezienia z granicy.

„Mamy teraz ponad 120 zarejestrowanych próśb o pomoc. Większość z nich nadal stoi w korkach na ukraińskich drogach. Jesteśmy w kontakcie z władzami Polski i Litwy i wiemy, że coraz więcej uchodźców wojennych dociera do Ukraińsko- Granica z Polską, a część z nich wkrótce dotrze również do Litwy” – powiedział w raporcie E. Jakilaitis.

Obecnie mobilizowane są dwa rodzaje wolontariuszy: ci, którzy mogą zapewnić tymczasowe zakwaterowanie i ci, którzy mogą podróżować. Każdy, kto chce i może przyczynić się do inicjatywy Silni Razem, powinien wypełnić formularz na stronie internetowej.

Przeczytaj także: Wsparcie dla Ukrainy: gdzie przekazać, jak przekazać

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię osobistym biuletynem, gdy tylko zostaną wymienione w „Verslo žinios”, „Sodra”, Centrum Rejestracji itp. źródła.