Spór z Polską? : Lemke wzywa do zatrzymania rozbudowy Odry

Spór z Polską?
Lemke wzywa do zatrzymania rozbudowy Odry

Z Odry wydobyto już 200 ton martwych ryb i nadal nie wiadomo, co spowodowało katastrofę – choć istnieją przesłanki. Minister środowiska Lemke apeluje teraz o wstrzymanie rozbudowy Odry, na którą forsuje Polska.

Federalna minister środowiska Steffi Lemke nalega na zatrzymanie rozwoju Odry. „Zasięg szkód w cennym ekosystemie Odry nie jest jeszcze przewidywalny” – powiedział Lemke niemiecko-polskiej radzie ekologicznej w Bad Saarow w Brandenburgii. Zielona polityk i jej polska koleżanka Anna Moskwa rozmawiają o przyczynie i skutkach katastrofy ekologicznej.

„Powinno się unikać innych negatywnych wpływów” – powiedział Lemke. „W tym kontekście, moim zdaniem, ekspansja Grenzodera jest bardzo problematyczna i musi zostać teraz zatrzymana”. Przyczyna śmiertelności ryb nie została jeszcze znaleziona. Powołano wspólną grupę ekspertów w celu zbadania przyczyn. Chodzi też o podjęcie działań „jak możemy z Polską odbudować mocno zniszczony ekosystem Odry”.

Należy również usprawnić procesy transgraniczne w takich incydentach, aby w przyszłości można było uniknąć tak katastrofalnej skali, powiedział Lemke. Organizacje ochrony środowiska i przyrody naciskają na plan działań na rzecz ratowania polsko-niemieckiej rzeki granicznej. Według informacji Ministerstwa Środowiska Brandenburgii w poniedziałek zostaną zaprezentowane pierwsze wyniki dwustronnej grupy ekspertów ds. śmiertelności ryb. Lemke powiedziała w wywiadzie, że spodziewa się poważniejszych szkód na Odrze niż tylko śmiertelne ryby.

Organizacja ekologiczna WWF Niemcy uważa, że ​​Odra jest zatruta na dużym obszarze. W sierpniu w polsko-niemieckiej rzece granicznej odkryto masę martwych ryb. Dokładny powód tego nie jest jeszcze jasny. Eksperci spekulują, że głównym powodem jest wysokie zasolenie rzeki, połączone z niskim poziomem wody, wysokimi temperaturami i trującym gatunkiem glonów. W sobotę tydzień temu w Polsce i Niemczech zebrano około 200 ton tusz rybnych. Grupy ekologiczne domagają się planu ratunkowego dla Odry.

Śmiertelność ryb zakłóciła stosunki niemiecko-polskie. Niemcy krytykowały polską politykę informacyjną, a polski rząd mówił o „fałszywych wiadomościach” z Niemiec. Planowane przez Polskę poszerzenie Odry powinno być również kwestią dla rady ds. środowiska. Inne tematy spotkania to poszukiwanie składowiska odpadów jądrowych w Niemczech oraz polskie wykorzystanie energetyki jądrowej.

Bianca Robbins

„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.