Sports World reaguje na rosyjski atak na Ukrainę Wiadomości sportowe o hokeju na lodzie, sportach zimowych i nie tylko

Atak Rosji na Ukrainę wstrząsnął także światem sportu. Globalne stowarzyszenia czasami muszą szybko reagować na nową sytuację.

Po szoku inwazji z Rosji na Ukrainie już pierwszego dnia ataku wojskowego doszło do pierwszych poważnych konsekwencji także w światowym sporcie.

Europejska Unia Piłki Nożnej UEFA zostaje prezydentem przez Władimira Putina Rodzinne miasto St Petersburg wycofuje finał Ligi Mistrzów zaplanowany na 28 maja. Według informacji niemieckiej agencji prasowej, decyzja o odwołaniu z roli gospodarza powinna zapaść na nadzwyczajnym posiedzeniu zarządu w piątek. Jednak decyzja w sprawie alternatywnej lokalizacji nie jest jeszcze spodziewana.

W wyniku ataku Rosja staje się drugoligową drużyną piłkarską FC Schalke 04 nie pojawiają się już z napisem ich głównego rosyjskiego sponsora Gazpromu. „Biorąc pod uwagę wydarzenia, rozwój i eskalację ostatnich dni”, klub zdecydował się to zrobić, czytamy w oświadczeniu. Decyzja ta jest następstwem rozmów z Gazprom Germania. „Zamiast tego Schalke 04 będzie na piersi Royal Blues” – wyjaśnił klub.

Wcześniej wiedzieliśmy, że Stany Zjednoczone Biznesmen Matthias Warnig, który był objęty sankcjami w czasie konfliktu na Ukrainie, ustąpił z rady nadzorczej Schalke. Warnig jest prezesem Nord Stream 2 AG, spółki zależnej rosyjskiego koncernu energetycznego Gazprom. Wieczorem niemiecka liga piłkarska zaleciła profesjonalnym klubom podpisanie znaku pokoju i sympatii minutą ciszy przed meczami następnego dnia.

MKOl potępia naruszenie rozejmu olimpijskiego

Tymczasem Międzynarodowy Komitet Olimpijski stanowczo potępił naruszenie rozejmu olimpijskiego po tym, jak Rosja zaatakowała Ukrainę z wielu kierunków w czwartek rano. Putin zarządził zakrojoną na szeroką skalę operację wojskową przeciwko sąsiedniemu krajowi z powietrza, na ziemi i na morzu.MKOl był „głęboko zaniepokojony” bezpieczeństwem społeczności olimpijskiej na Ukrainie, powiedział. W związku z tym powołano grupę roboczą do monitorowania sytuacji, która powinna również koordynować pomoc humanitarną dla sportowców i działaczy sportowych. Szef MKOl Thomas Bach również powtórzył swoje wezwanie do pokoju, czytamy w oświadczeniu.

przeczytaj też

wojna na Ukrainie

Rosja izolowana w światowym sporcie

Światowy związek piłki nożnej FIFA nie wyciągnął jeszcze żadnych wniosków. Co najmniej jeden mecz eliminacyjny do finału mundialu w Katarze zaplanowany jest pod koniec marca w Rosji – przeciwnicy Polska i Szwecja lub Czechy w ewentualnym finale o bilet na MŚ już zapowiedzieli, że nie chcą latać Rosja. „Jesteśmy w kontakcie z federacjami” – powiedział prezes FIFA Gianni Infantino. „W tej chwili nadal monitorujemy sytuację”. Biuro Rady, komitet doradczy FIFA, zajmie się tą sprawą „i podejmie decyzje tak szybko, jak to konieczne”.

Wiele światowych stowarzyszeń ma teraz do czynienia z rolą Rosji i pierwszymi wezwaniami do bojkotu. „Moim zdaniem nie powinienem tam jechać i też nie pojadę. Uważam, że to źle jeździć w tym kraju” – powiedział czterokrotny mistrz świata Formuły 1. Sebastiana Vettela. Zbojkotuje Grand Prix Rosji, zaplanowane na koniec września. „Moja decyzja jest już podjęta” – wyraźnie stwierdził 34-latek.

Nie jest jeszcze jasne, czy Soczi zostanie poprowadzone nad Morzem Czarnym. Pierwsze konsultacje między zespołami wyścigowymi a światowym stowarzyszeniem sportów motorowych Fia zaplanowano na czwartek wieczorem. „Nie powinniśmy jeździć w kraju będącym w stanie wojny, ale cały padok musi decydować” – powiedział mistrz świata Max Verstappen.

„Wojna w jakiejkolwiek formie jest niedopuszczalna”

Vettel nazwał rosyjską inwazję na Ukrainę „szokującą”. „Uważam za okropne widzieć, co się stało”, powiedział Hesja: „Naprawdę żal mi niewinnych ludzi, którzy tracą życie i giną z głupich powodów oraz z powodu śmiesznych i szalonych wskazówek”. Wszystkie niemieckie stowarzyszenia sportowe bez wyjątku potępiły środki podjęte przez Rosję. „Wojna jest niedopuszczalna w jakiejkolwiek formie – i niezgodna z naszymi wartościami sportowymi” – powiedziała na przykład niemiecka liga piłki nożnej.

Chociaż w tym roku na Ukrainie nie odbywają się żadne większe międzynarodowe imprezy sportowe, kryzys może mieć wpływ na wiele europejskich rozgrywek. Mecze eliminacyjne zaplanowane na mistrzostwa świata w koszykówce mężczyzn i mistrzostwa w piłce ręcznej kobiet na Ukrainie zostały już przełożone. W Rosji w kalendarzu sportowym jest znacznie więcej wydarzeń. Oprócz finału Ligi Mistrzów i wyścigu Formuły 1, najważniejsze wydarzenia to Mistrzostwa Świata w Siatkówce i Mistrzostwa Świata w Pływaniu na Krótkim Torze.

Aby chronić swoich sportowców, Niemiecki Związek Narciarski wstrzyma się z zawodami w Rosji i na Ukrainie do odwołania. Decyzja została podjęta we współpracy z Niemiecką Konfederacją Sportów Olimpijskich. Reprezentacja narodowa skicrossu, która już przyjechała do Rosji na Mistrzostwa Świata, „sprowadzimy ją z powrotem do Niemiec tak szybko, jak to możliwe”, powiedział członek zarządu DSV Stefan Schwarzbach.

Pozostaje niejasne, w jaki sposób Światowy Związek Narciarski Fis poradzi sobie z imprezami Pucharu Świata, które wciąż są zaplanowane w Rosji. Według informacji dpa do niedzieli powinno się przedyskutować, czy finał sezonu dla narciarzy biegowych może odbyć się od 18 do 20 marca w Tiumeniu, a skocznia narciarska kobiet od 18 do 27 marca w Niżnym Tagile i Czajkowskim.

Konsekwencje nie są jeszcze przewidywalne przed kolejnym światowym wydarzeniem tego sportu, Zimowymi Igrzyskami Paraolimpijskimi w Pekinie od 4 marca. Jednak Valery Sushkevich, przewodniczący Komitetu Paraolimpijskiego Ukrainy, poinformował Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski, że jego sportowcy chcą rywalizować. „Ale dowiezienie zespołu do Pekinu będzie ogromnym wyzwaniem” – powiedział przewodniczący IPC Andrew Parsons. Aby zapewnić im bezpieczeństwo, „należy jak najszybciej znaleźć rozwiązanie, aby delegacja ukraińska mogła bezpiecznie podróżować na mecze iz powrotem”.

Komunikat z MKOl

Informacje o rozejmie olimpijskim

© dpa-infocom, dpa:220224-99-271120/5

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.