Oznajmił na początku debaty przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola: „Unia Europejska jest dziś silniejsza i bardziej zjednoczona niż kiedykolwiek. Świat się zmienia, a Europa również musi się do niego dostosowywać i ewoluować. Musimy w dalszym ciągu dążyć do tego, aby nasza Europa stała się miejscem równości, włączenia społecznego i dobrobytu, w którym każdy może realizować swój potencjał. Musimy kontynuować reformy. W centrum wszystkich naszych działań musimy zawsze stawiać obawy ludzi. »
Przewodnicząca Komisji von der Leyen powiedziała, że UE przeszła zasadniczą transformację od czasu pierwszej prezentacji swojego programu w 2019 r., i dodała: „Wdrożyliśmy ponad 90% wytycznych politycznych, które wówczas przedstawiłem.
Odnosząc się do Zielonego Ładu, czyli dekarbonizacji europejskiego przemysłu przy jednoczesnym zachowaniu jego konkurencyjności, zapowiedziała wszczęcie śledztwa w sprawie dotowanych chińskich samochodów elektrycznych. „Musimy otwarcie sprzeciwiać się nieuczciwym praktykom” – stwierdziła.
Von der Leyen podkreśliła znaczenie sprawiedliwej transformacji dla rolników, rodzin i przemysłu oraz że „Europa zrobi wszystko, co w jej mocy”, aby utrzymać swoją przewagę konkurencyjną. Zapowiedziała, że każda nowa inicjatywa legislacyjna będzie poddawana testowi konkurencyjności przeprowadzanemu przez niezależną komisję.
Jeśli chodzi o sztuczną inteligencję, stwierdziła, że sztuczna inteligencja poprawi opiekę zdrowotną, zwiększy produktywność i pomoże w walce ze zmianami klimatycznymi. „Najważniejszym priorytetem Komisji jest zapewnienie rozwoju sztucznej inteligencji w sposób skoncentrowany na człowieku, przejrzysty i odpowiedzialny” – stwierdziła von der Leyen, wzywając również do powołania międzynarodowej grupy ekspertów podobnej do IPCC ds. zmian klimatycznych, która kierowałaby jej rozwojem.
W odniesieniu do Ukrainy oznajmiła, że Komisja zaproponuje rozszerzenie tymczasowej ochrony UE na Ukraińców i przeznaczenie dodatkowych 50 miliardów euro w ciągu czterech lat na inwestycje i reformy. „Nasze wsparcie dla Ukrainy będzie kontynuowane”.
Przewodniczący Komisji omówił także praworządność, rozszerzenie, migrację, stosunki UE-Afryka, inicjatywę Global Gateway, zmiany klimatyczne, bezpieczeństwo żywnościowe i najbliższy szczyt partnerów społecznych.
Pełne przemówienie jest Tutaj dostępny.
Przemówienie liderów grup
Manfreda Webera (PPE, DE) przedstawiły trzy priorytety. Po pierwsze, wzrost gospodarczy i konkurencyjność: „Potrzebujemy wzrostu, potrzebujemy miejsc pracy, potrzebujemy godziwych dochodów, potrzebujemy dobrobytu, potrzebujemy silnego przemysłu”. Z zadowoleniem przyjął inicjatywy mające na celu ograniczenie biurokracji, inwestowanie w innowacje i utrzymywanie relacji biznesowych. migracji, podkreślił, że Europa musi decydować, kto może wjechać na jej granice, i podkreślił „europejskie DNA” ochrony uchodźców. Po trzecie, ponownie podkreślił potrzebę utworzenia Europejskiej Unii Obrony. Potrzebny jest „optymizm, wizja, wartości” i „chęć zrobienia kolejnego kroku w stronę prawdziwej Unii Europejskiej”.
Iratxe Garcia (S&D, ES) stwierdziła, że pierwszym priorytetem UE powinna być reindustrializacja w celu osiągnięcia strategicznej autonomii, przy jednoczesnym promowaniu zielonej transformacji w celu powstrzymania skutków zmiany klimatu. Podziękowała przewodniczącej von der Leyen za jej jasne przesłanie na rzecz Zielonego Ładu, wyraziła jednak ubolewanie, że nie położono nacisku na skonsolidowanie filaru społecznego Unii. García wezwał do wpisania przemocy ze względu na płeć na unijną listę przestępstw oraz do wykorzystania zamrożonych rosyjskich aktywów do finansowania odbudowy Ukrainy. Oczekuje się, że UE osiągnie także porozumienie w sprawie paktu migracyjnego. Podkreśliła, że „pieniądze Europejczyków nie mogą trafiać do kieszeni rządów, które lekceważą podstawowe prawa obywateli”.
Stéphane Séjourné (Renew, Francja) podkreśliła znaczenie optymalnego wykorzystania pozostałych miesięcy kadencji. Podkreślił pozytywne kroki podjęte w odpowiedzi na pandemię, rosyjską agresję na Ukrainę oraz Europejski Zielony Ład. Wezwał UE, aby skupiła się na reindustrializacji Europy i podkreślił, że UE uregulowała już cyfrowy „Dziki Zachód”. Séjourné podkreślił potrzebę trwałego rozwiązania problemów migracyjnych. Skrytykował także „toksyczną” zasadę jednomyślności w Radzie. i wezwał Europę do uwzględnienia desperackich apeli polskich i węgierskich sędziów.
Philippe’a Lambertsa (Zieloni/ALE, BE) skrytykowali „tych, którzy wzywają do wstrzymania prawodawstwa dotyczącego klimatu i ochrony środowiska” i oświadczyli: „Nie jesteśmy ponad naturą (…) Czy nam się to podoba, czy nie, istnieją granice tego, co, co nasza planeta może przetrwać i co może zrobić. Stwierdził, że transformacja ekologiczna stanowi „największą szansę gospodarczą dla Europy”. Lamberts wezwał także Komisję Europejską do intensywniejszego rozwiązywania problemów mieszkaniowych i wzmożenia wysiłków przeciwko naruszeniom praworządności, „i nie tylko przeciwko Polsce czy Węgrom”.
„Czy UE jest dziś w lepszej kondycji niż dwadzieścia lat temu?” wniosek Ryszard Legutko (EKR, PL). „Odpowiedź brzmi: nie, ponieważ niestabilności, niepewności i inflacji jest więcej niż kiedykolwiek wcześniej”. Przemyt migrantów kwitnie, Zielony Ład to kosztowny spektakl, koszt wspólnego długu UE będzie dwukrotnie wyższy niż oczekiwano, a budżet UE jest w ruinie – dodał. Komisja ześlizguje się w stronę oligarchii, ingeruje w politykę krajową i po karykaturze praworządności podejmuje próby obalenia rządów, których nie lubi.
Marco Zanni (ID, IT) stwierdziła, że UE ma „historyczną szansę, aby podejść mniej ideologicznie i bardziej pragmatycznie” do Zielonego Ładu, dodając, że musimy stawić czoła zmianie klimatu bez szkody dla „naszych rolników, naszych przedsiębiorstw i właścicieli budynków”. Odnosząc się do zapowiadanych dochodzeń w sprawie subsydiów zagranicznych, Zanni kwestionuje ich przydatność i zwraca uwagę, że już wiadomo, że Chiny są uwikłane w nieuczciwą konkurencję. Odnosząc się do migracji powiedział, że nawet jeśli UE nie zgodzi się na to, że „ci, którzy nie mają prawa wjazdu, muszą pozostać na zewnątrz”, nie będzie możliwe „rozwiązanie problemu”.
Martina Schirdewana (Lewica, Niemcy) stwierdziła: „Sukcesu politycznego nie mierzy się pięknymi niedzielnymi przemówieniami, ale rzeczywistością, w której żyje większość ludzi”. Pomimo wielkich obietnic rzeczywistość dla wielu Europejczyków wygląda ponuro – koszty życia rosną, a koszty życia spadają. realne płace. Podkreślił trudną sytuację pracowników, samotnych matek i emerytów oraz oskarżył Komisję o promowanie Europy, która w coraz większym stopniu służy przedsiębiorstwom, a nie swoim obywatelom. „95 milionów ludzi w Unii Europejskiej jest zagrożonych ubóstwem” – stwierdził. oraz do przewodniczącego Komisji: „Przestańcie wygłaszać niedzielne przemówienia, stwórzcie wreszcie politykę dla większości ludzi”.
Pełna debata jest Tutaj dostępny.
„Guru kulinarny. Typowy ewangelista alkoholu. Ekspert muzyki.