Stany Zjednoczone zakazały importu rosyjskiej ropy, a Polska wybrała myśliwce

Prezydent Francji potępia „cynizm moralny” Putina

Prezydent Francji Emmanuel Macron oskarżył w poniedziałek rosyjskiego przywódcę Władimira Putina o hipokryzję i cynizm po tym, jak Moskwa ogłosiła, że ​​otworzy korytarze humanitarne do ewakuacji cywilów z kilku zamaskowanych ukraińskich miast, ale tylko na terytorium Rosji lub Białorusi.

„Wszystko to jest frywolne, to moralny i polityczny cynizm, który uważam za nie do zniesienia” – powiedział Macron LCI.

Według niego obietnice ochrony ludności cywilnej przed wycofaniem się do Rosji to „hipokryzja”.

„Nie znam wielu Ukraińców, którzy chcą wyjechać do Rosji” – powiedział Macron, dodając, że do ochrony cywilów potrzebne jest pełne zawieszenie broni, a nie korytarz.

Po niedzielnej rozmowie telefonicznej Macrona z Putinem Moskwa ogłosiła w poniedziałek, że na „osobistą prośbę” francuskiego prezydenta otworzy korytarze humanitarne, aby umożliwić cywilom ewakuację Kijowa, Charkowa, Mariupola i Sum.

Jednak Pałac Elizejski powiedział, że podczas wywiadu nie złożono takiej prośby, a Macron nazwał oświadczenie Moskwy „zabiegiem public relations”.

Prezydent ostrzegł, że sytuacja na Ukrainie pogarsza się z dnia na dzień.

Według niego głównym priorytetem jest uniknięcie „katastrof” w ukraińskich elektrowniach jądrowych. W zeszły piątek siły rosyjskie zaatakowały i zdobyły największą elektrownię jądrową w Zaporożu w Europie.

W kraju działają cztery elektrownie jądrowe i elektrownia w Czarnobylu, w której 26 kwietnia 1986 r. doszło do największej katastrofy jądrowej na świecie.

Jednak Macron podkreślił również, że „Francja nie jest w stanie wojny z Rosją” i powiedział, że „chcemy zakończyć tę wojnę, nie stając się sami stroną walczącą”.

Macron rozmawiał z Putinem przez godzinę i 45 minut w niedzielę. To była ich czwarta rozmowa od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę 24 lutego.

Według jednego z przedstawicieli francuskiej prezydencji Putin powiedział Macronowi, że Rosja osiągnie swoje cele na Ukrainie „albo poprzez negocjacje, albo wojnę”.

Źródło dodało, że rosyjski prezydent powiedział, że „nie ma zamiaru” atakować obiektów jądrowych na Ukrainie.

Rosja ogłosiła w poniedziałek wieczorem, że od wtorku o 19:00. W czasie Greenwich Mean Time (9:00 na Litwie) otwarte zostaną korytarze humanitarne do ewakuacji ludności cywilnej ze stolicy Kijowa, Mariupola, Charkowa i Sum.

„Trudne negocjacje”

W kolejnych komentarzach w poniedziałek Macron ostrzegł, że Rosja i Ukraina raczej nie znajdą sposobu na zakończenie wojny w nadchodzących dniach lub tygodniach.

„W krótkim okresie… wojna będzie trwała” – powiedział dziennikarzom podczas wizyty w Puasi pod Paryżem.

„Nie sądzę, aby w nadchodzących dniach lub tygodniach udało się znaleźć rozwiązanie w drodze negocjacji” – dodał Macron.

„Negocjacje z Putinem są trudne, ponieważ odmawia on zawieszenia broni”, co jest warunkiem wstępnym prawdziwej dyskusji między Rosją a Ukrainą, powiedział francuski przywódca.

„Naszym obowiązkiem” jest prowadzenie rozmów z narodami Rosji i Białorusi i ich przywódcami oraz „zawsze szanowanie Rosji jako państwa”, jeśli ma zostać osiągnięty trwały pokój, powiedział Macron.

„Wszyscy podziwiamy opór narodu ukraińskiego, jego przywódców i prezydenta” – dodał.

Macron powiedział również, że Francja pomoże powitać Ukraińców uciekających przed wojną i prawdopodobnie podejmie kroki, aby pomóc sąsiadującej z Ukrainą Mołdawii, która przyjęła już ponad 800 000 przybyłych. uchodźcy.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *