Statystyka: Ojcowie starzeją się z pierwszym dzieckiem – Rozrywka

Niewielu starszych mężczyzn znajduje znacznie młodszą kobietę

Ale czy nie byłoby bardziej zrelaksowane, gdyby mężczyźni byli znacznie dalej w swojej karierze – i na przykład zostali ojcami po czterdziestce? Nie, powiedział Bujard. „Musisz także brać pod uwagę kobiety”. Dla kobiet w tym samym wieku bycie matką byłoby ryzykowne lub wręcz niemożliwe. A to, że mężczyźni w tym wieku mają znacznie młodszą żonę, która chce i może mieć dzieci, jest bardzo rzadkie. „Niektórzy mężczyźni nie doceniają tego, ponieważ przykłady celebrytów w mediach sugerują, że łatwo jest znaleźć znacznie młodszą kobietę. W prawdziwym życiu jest niewiele przykładów, w których jest to możliwe”.

Chociaż mężczyźni w wieku około 30 lat, podobnie jak kobiety, znajdują się w pośpiechu życia, zwykle nie jest to duży problem zawodowo, mówi Bujard. „Zawsze musisz ustalać priorytety dla dzieci – a ojcowie na ogół ponoszą mniejsze ryzyko zawodowe niż matki”.

Wbrew temu, co od dawna uważano, wiek nie pozostawia mężczyzn i plemników bez szwanku, wyjaśnia profesor Frank Sommer, prezes Niemieckiego Towarzystwa na rzecz Mężczyzn i Zdrowia. „Jakość nasienia jest obniżona”. Jednak w dzisiejszych czasach nierzadko zdarza się, że mężczyźni powyżej 50. roku życia zostają ojcami po raz pierwszy – sposób, w jaki to działa, różni się w zależności od osoby.

Według Sommera wiek wcale nie jest decydującym czynnikiem: „Z powodu złej diety i braku ruchu, płodność mężczyzn w krajach uprzemysłowionych znacznie spadła w ostatnich latach”. Niektóre osoby po dwudziestce mają znacznie niższą jakość nasienia niż inne po pięćdziesiątce. „Czynniki stylu życia mają znacznie większy negatywny wpływ niż wiek fizjologiczny”.

Starsi ojcowie również bardzo dobrze spełniają swoją rolę

Jednak ze społecznego punktu widzenia nie jest niczym nagannym, aby mężczyzna został ojcem nawet w zaawansowanym wieku. „To nie powinno być usankcjonowane społecznie, jest już wystarczająco dużo innych wysokich oczekiwań wobec osób z dziećmi – nie należy tego dodawać” – mówi Bujard. „Nawet ojcowie, którzy mają 50, a nawet 60 lat, zwykle nadal bardzo dobrze wykonują swoją pracę, różni się to w zależności od osoby”. A kiedy mężczyzna jest teraz starym ojcem, to i tak jest to postrzegane przez jednostkę zupełnie inaczej. „Chaplin również miał swoje dzieci w wieku 60 lat” – mówi Inge Seiffge-Krenke.

Według statystyk, z prawie 360 ​​000 pierworodnych matek w 2020 r. 12% miało ojca w wieku 40 lat lub więcej, a 2,9% miało matkę w tym wieku. U 1,5% pierworodnych ojciec miał 50 lat lub więcej.

Emerson Allen

„Bacon geek. Ogólny czytelnik. Miłośnik internetu. Introwertyk. Niezależny łobuz. Certyfikowany myśliciel”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.