Strach przed wojną: wskazówki, jak radzić sobie ze złymi wiadomościami

psychoterapeuta
„Poprzez liczne obrazy wojny cały nasz organizm reaguje tak, jakbyśmy byli w środku katastrofy”

Obrazy, filmy i deklaracje wojny na Ukrainie docierają do nas co sekundę, mówiąc nam, jak lepiej radzić sobie ze złymi wiadomościami.

© Mixmik/Getty Images

Wojna na Ukrainie przeraża także wielu Niemców. Obrazy uciekających ludzi, bombardowanych domów i wszystkie złe wieści są ciężarem. Psychoterapeuta doradza, jak radzić sobie ze strachem w czasach kryzysu.

Dzień po tym, jak wojska rosyjskie zaatakowały Ukrainę, na moim smartfonie pojawiła się wiadomość od mojej mamy, że atak Putina sprawił, że wszystko inne stało się bezużyteczne, a wybuchła III wojna światowa. Według ankiety przeprowadzonej na forum zleconej przez RTL i ntv, jest to obawa milionów ludzi w Niemczech. Około dwie trzecie Niemców boi się III wojny światowej. Gniew, bezradność i strach to nadrzędne uczucia dla wielu ludzi, gdy wieści o wojnie na Ukrainie rozbrzmiewają w radiu, trafiają na smartfona jako wiadomość push lub wypełniają kanały społecznościowe. Jak radzisz sobie ze wszystkimi złymi wiadomościami, nie gubiąc się w zamęcie negatywnych uczuć i jak radzisz sobie ze strachem przed III wojną światową?

Psychoterapeutka Franca Cerutti ma obecny stan emocjonalny jego kanał na Instagramie podsumować i udzielić radom społeczności, jak zachowywać się zdrowo w tej sytuacji. w gwiazda-Rozmowa, psychoterapeuta wyjaśnia, jak radzić sobie ze wszystkimi złymi wiadomościami i strachem. Twoja rada :

Rozwiń poczucie konsumpcji wiadomości

Francja Cerutti

Franca Cerutti jest psychoterapeutką psychologiczną. Doradza pacjentom w swoim gabinecie w Rheinbergu i przygotowuje w niej przedmioty psychologiczne Podcast „Psychologia na wynos!” na

© prywatny

Ze względu na postępującą cyfryzację, powódź złych wiadomości jest problemem nie tylko z psychoterapeutycznego punktu widzenia z powodu obecnej wojny – tłumaczy Franca Cerutti. „Przeszliśmy od kryzysu klimatycznego, przez pandemię, do środka wojny. Moim zdaniem jest to tak stresujące, że musimy drastycznie zdziesiątkować naszą konsumpcję mediów, aby wyjść z niej bezpiecznie”. Psychoterapeuta radzi: Każdy powinien rozwijać dobre wyczucie mediów i dostosowywać konsumpcję mediów do swoich indywidualnych potrzeb. Można to zrobić, odpowiadając na pytanie: „Ile wiadomości i tak mogę wziąć?”

zdziesiątkować kanały

Każdy, kto obecnie czuje się przytłoczony otwieraniem Instagrama, Twittera, Tik Toka, Facebooka lub serwisów informacyjnych, powinien zdziesiątkować kanały i ograniczyć się do kilku renomowanych dostawców. Psychoterapeuta radzi użytkownikom, aby unikali tzw. „przewijania doom”, kiedy większość mediów pochłania konsumowanie negatywnych wiadomości. „Mylimy się tutaj, że moglibyśmy lepiej kontrolować sytuację, gdybyśmy mieli więcej informacji – oczywiście nie jest tak w przypadku informacji o wojnie na Ukrainie”. Ale klikanie od jednego powierzchownego obrazu lub stwierdzenia do następnego porusza nas emocjonalnie. „Musimy mieć świadomość, że wszystkie obrazy i filmy, które oglądamy z wojny, mają wpływ. Reagujemy na te obrazy, czy nam się to podoba, czy nie. I w tej chwili wywołują głównie strach i stres”. Z powodu wielu obrazów wojny, które przechodzą przez nasze głowy, cały nasz organizm reaguje tak, jakbyśmy byli w środku katastrofy – wyjaśnia Franca Cerutti. „Czujemy i cierpimy z nimi. To motywuje nas do zrobienia czegoś. Ale ludzie muszą być ostrożni, gdy nie czują się już zmotywowani wiadomościami, ale zamiast tego wpadają w negatywną spiralę bezradności, depresji i bezsilności, które zmieniają konsumpcję mediów. „

ustawienia czasu

„Może pomóc, jeśli będziemy konsumować wiadomości tylko w określonych godzinach i sami zdecydujemy, co oglądać, a czego nie, a dla niektórych osób pomocne może być wysyłanie powiadomień push”. Ważne jest, aby ograniczać czas spędzany przed mediami i świadomie planować godziny bez telefonów komórkowych, bez mediów i wiadomości – na przykład bezpośrednio po wstaniu lub przed pójściem spać.

Bądź poinformowany, ale nie obciążony

Dla części jej pacjentów to dobra metoda, jeśli w czasach kryzysu konsumują dziecięce wiadomości – relacjonuje psychoterapeuta. „Każdy, kto sprawdza wiadomości dla dzieci, nadal zrozumie sens, ale nie zobaczy zbyt niepokojących obrazów”.

Nie zapomnij o przestojach

Wiele osób obecnie źle się czuje, spotykając przyjaciół, słuchając muzyki lub śmiejąc się, ponieważ zastanawiają się, czy mogą się dobrze bawić, podczas gdy inni mogą walczyć o życie, uciekać przed wojną lub nawet stracić kogoś, kogo można mieć. „Z jednej strony myślę, że to dobrze, że ludzie mogą być tak współczujący, ale teraz zabroń czegoś z powodu pobożności, co w rzeczywistości dobrze by ci zrobiło i mogłoby pomóc ci ustabilizować. nikomu to nie pomoże”. Ważne jest, aby pomyśleć o własnej, osobistej opiece.

Nie strasz dzieci

„Dorastałem z wrażeniami z zimnej wojny i pamiętam, jak przygnębiające jest to, że jako dziecko masz tak subtelny pomysł, że wszystko jest tutaj na cienkim lodzie i mogą w ogóle nie mieć przyszłości. dystopii z głów dzieci jak najwięcej, bo nikt z tego nie korzysta, mimo że następne pokolenie już tak się boi” – mówi Franca Cerutti. Lepiej: Rodzice powinni oglądać odpowiednie dla wieku programy z dziećmi i rozmawiać o konflikcie, jeśli dzieci tego chcą.

W obliczu strachu przed wojną światową

Nie ma konkretnych zaleceń działania, jeśli boi się wojny światowej, ale ma strategię radzenia sobie z lękami – mówi psychoterapeuta. Zaleca zasadę pięciu palców. Zadajesz sobie pytanie: „Czy mogę teraz rozwiązać ten problem?” Można go policzyć słowo po słowie na jednej ręce, czyli jedno słowo na palec.

Franca Cerutti wyjaśnia: „Z jednej strony uporządkowanie głowy pomaga nie dać się wciągnąć w strach, a z drugiej strony czasami przychodzą mi do głowy dobre pomysły na to, co mogę zrobić. To dobrze, bo nie czujesz się bezsilny i bezradny”.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.