Surowsze przepisy dla rosyjskich ubiegających się o wizę mogą wejść w życie już w przyszłym tygodniu – EURACTIV.de

Nowe wymogi dla rosyjskich podróżnych ubiegających się o wizę wjazdową do UE mogą wejść w życie już w przyszłym tygodniu. Komisja Europejska poinformowała we wtorek (6 września), że oczekuje od państw członkowskich szybkiego wyrażenia zgody.

Oświadczenie to pojawia się po tym, jak ministrowie spraw zagranicznych UE osiągnęli w zeszłym tygodniu porozumienie polityczne w sprawie całkowitego zawieszenia umowy o ułatwieniach wizowych z 2007 r. z Moskwą, co utrudnia i zwiększa koszty podróży obywateli Rosji do UE.

„Obywatele rosyjscy nie powinni mieć łatwego dostępu do UE” – powiedziała dziennikarzom we wtorek komisarz do spraw wewnętrznych Ylva Johansson, dodając: „W tej chwili nie ma podstaw do zaufania, nie ma podstaw do uprzywilejowanych relacji między UE a Rosją”.

Obywatele rosyjscy ubiegający się o wizę wjazdową do strefy Schengen – która obejmuje 22 państwa członkowskie UE oraz Norwegię, Islandię, Szwajcarię i Liechtenstein – muszą teraz uiścić opłatę w wysokości 85 euro zamiast 35 euro.

Standardowy czas rozpatrywania takiego wniosku zostanie skrócony z 10 do 15 dni, a w niektórych przypadkach weryfikacja potrwa do 45 dni. Ponadto ograniczona zostanie liczba wiz wielokrotnego wjazdu.

Wnioskodawcy rosyjscy są również proszeni o przedłożenie dłuższej listy dokumentów potwierdzających na poparcie ich wniosku.

„Wkrótce przedstawimy dodatkowe wytyczne, aby zapewnić większą kontrolę wniosków wizowych i przekraczania granic przez obywateli rosyjskich bez izolowania się od rosyjskich dysydentów i społeczeństwa obywatelskiego” – kontynuował Johansson.

Zapytany o wizy już wydane obywatelom Rosji, Johansson powiedział, że obecnie ważnych jest mniej niż milion.

Według Systemu Informacji Wizowej UE z około 14 milionów wiz wydanych obywatelom Rosji około 13 milionów jest już nieważnych.

„Dzięki zawieszeniu umowy o ułatwieniach wizowych i wskazówkom, które przedstawimy, państwa członkowskie mają możliwość przeglądu wszystkich istniejących ważnych wiz na podstawie tych nowych podstaw” – powiedziała.

Komisja Europejska zaproponowała również w środę, aby państwa członkowskie UE odmówiły uznania rosyjskich paszportów wydawanych w okupowanych regionach Ukrainy, które Moskwa próbuje zaanektować.

„Nielegalne działania wojskowe Rosji nadal naruszają prawo międzynarodowe, popełniają okrucieństwa wobec Ukraińców i podważają europejskie i światowe bezpieczeństwo i stabilność” – powiedział Johansson.

Wkrótce oczekiwane przepisy wschodnioeuropejskie

W zwycięstwie wschodnich państw członkowskich UE rządy zwiększyły również wsparcie dla krajów sąsiadujących z Rosją w dążeniu do ujednoliconego podejścia regionalnego.

Zgodnie z unijnym kodeksem granicznym Schengen mogą oni obecnie odmówić wjazdu Rosjanom posiadającym ważną wizę wjazdową ze względów bezpieczeństwa, jeśli stanowią oni „zagrożenie dla porządku publicznego, bezpieczeństwa wewnętrznego, zdrowia publicznego lub stosunków międzynarodowych” danego kraju.

Ministrowie Estonii, Finlandii, Litwy, Łotwy i Polski spotkają się na Litwie we wtorek i środę, aby omówić wspólne zasady regionalne ograniczające wjazd drogą lądową dla posiadaczy rosyjskich wiz, aby uniknąć luk prawnych.

Dyplomaci w regionie powiedzieli, że spodziewają się pełnej kontroli rosyjskich wiz na przejściach granicznych.

UE zawiesza umowę wizową z Rosją

Po podzieleniu państw członkowskich w sprawie zakazu turystyki do Rosji ministrowie spraw zagranicznych UE osiągnęli w środę porozumienie polityczne o całkowitym zawieszeniu ułatwień wizowych.

[Bearbeitet von Alice Taylor]

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.