Święta 20 czerwca i inne ciekawe rzeczy – Respublika.lt

poniedziałek, 20 czerwca – 171 dzień roku (pierwszy dzień tygodnia w 25. roku), do Nowego Roku pozostało 194 dni.


1 zdjęcie

Mierzeja Kurońska: Nida. Zdjęcie: Elta

mydło imieniny słynne dziś Nautara, Nautaras, Nautarė, Nauvyda, Nauvydas, Nauvydė, Silverija, Silverijus, Žadvainas, Žadvainė.

Ten dzień :

1566 W Gripsholm w Szwecji urodził się Zigmantas Vaza, który przez 21 lat został królem Polski i wielkim księciem litewskim, a następnie królem Szwecji.
1907 Feliksas Vaitkus, pilot, urodził się w 1935 roku. Lituanica II przepłynęła Atlantyk.
1920 W 2006 roku powstał rząd kierowany przez Kazysa Griniusa. Pracuje on ponad półtora roku.
1921 Utworzono konsulat duński na Litwie.
1950 W Litewskiej SRR zniesiono podział administracyjno-terytorialny na powiaty i powiaty.
1990 powstała Państwowa Komisja Języka Litewskiego.
1991 Przewodniczący Naczelnej Rady Odbudowy Seimas Vytautas Landsbergis spotkał się w Paryżu z prezydentem Francji Francois Mitterrandem.
1997 Z okazji 450. rocznicy wydania pierwszej litewskiej książki, Katechizmu Martynasa Mažvydasa, w Bibliotece Kongresu w Waszyngtonie odbyła się wystawa publikacji litewskich.
1999 Szczątki pisarza, krytyka literackiego i tłumacza Antanasa Vaičiulaitisa (1906-1992) przewieziono z Waszyngtonu do Wilna. A. Vaičiulaitis został pochowany na cmentarzu Vilkaviškis, gdzie spoczywają rodzice pisarza.
2000 Na międzynarodowej konferencji darczyńców w Wilnie Komisja Europejska i przedstawiciele jedenastu krajów ogłosili, że przeznaczą 207,85 mln euro (blisko 800 mln litów) na Fundusz Wsparcia Rozbiórki Elektrowni Atomowej Ignalina.
2001 ówczesny przywódca liberałów Rolandas Paksas zrezygnował z funkcji premiera.
2004 LIONS, największa klubowa organizacja charytatywna na świecie, zainaugurowała działalność Vytautas Magnus LIONS Club w Wilnie, który z powodzeniem realizuje bieżące projekty: wspólnie z Litewską Federacją Sportów Niewidomych organizuje Międzynarodowy Turniej LIONS goalball, wspiera i organizuje Wileński LEO Club, Gimnazjum Rejonu Wileńskiego Paberžė Verdenė, młodzi muzycy.
2006 jeden z najsłynniejszych poetów piszących dla dzieci, tłumacz Martynas Vainilaitis, zmarł nagle w wieku 74 lat.
2006 Sejm nie zatwierdził kandydatury socjaldemokraty Zigmantasa Balčytisa na stanowisko premiera zaproponowanej przez prezydenta Valdasa Adamkusa.
2009 W Wilnie otwarto największą narodową galerię sztuki w kraju – pierwsze muzeum sztuki nowoczesnej i współczesnej na Litwie po odzyskaniu niepodległości.
2012 Aldona Vederaitė, reżyserka telewizyjna, aktorka filmowa i teatralna, pielęgnująca język litewski, zmarła w 89.
2017 W Wilnie otwarto Konsulat Honorowy Meksyku na Litwie.
2019 W Wilnie przy ul. Vivulskio odsłonięto tablicę pamiątkową Żydowskiego Instytutu Badawczego YIVO. W latach 1933-1944 stał budynek, w którym działał Instytut YIVO.
2021 Evaldas i Ieva Sodeikos, mistrzowie świata, Europy i Litwy w tańcu standardowym, zostali nowymi gospodarzami zawodów World Standard Dance Cup (WDSF) w Elblągu w Polsce.

Cytat dnia: „Może ten świat jest piekłem innej planety” (Haksley).

Subskrypcja gazet online


Nie zgadzam się – porozmawiajmy o tym!

Nie denerwuj się komentatorów, ale komentarze zawierające przekleństwa zostaną automatycznie usunięte bez przeprosin.

Respublika.lt zastrzega sobie prawo do usuwania niegrzecznych komentarzy, które są przyprawione, niezwiązane z tematem, podpisane czyimś imieniem, naruszają prawo, promują spam lub nawołują do przestępstw. Jeśli nawołujesz do przemocy, nienawiści rasowej, narodowościowej, religijnej lub innej, iskry Twoich słów mogą zamienić się w ciężką tonę w drodze do domu – na żądanie przekażemy Twoje dane do specjalnych służb litewskich.

Danielle Currey

"Zły ewangelista zombie. Bacon maven. Fanatyk alkoholu. Myśliciel chcący. Przedsiębiorca."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.