Święta 4 marca i inne ciekawe rzeczy – Respublika.lt

piątek, 4 marca – 63. dzień roku (piąty dzień tygodnia w dziewiątym roku), do Nowego Roku pozostało 302 dni.


1 zdjęcie

Zdjęcie

mydło imieniny dziś świętują Daina, Daugvarda, Daugvardas, Daugvyda, Daugvydas, Kazė, Kazimiera, Kazimieras, Kazys, Vaclova.

4 marca – Św. Kazimierza, patrona Litwy. Dzień Rycerzy.

Ten dzień:

1386 Jagiellonia została koronowana na króla Polski.
1484 Kazimierz, syn wielkiego księcia litewskiego i króla Polski Kazimierza, zmarł po śmierci w Grodnie i został ogłoszony pierwszym patronem Litwy w 1636 roku.
1877 Kazys Lekeckas, poseł litewskiego Sejmu i prozaik, urodził się w Šilavocie w powiecie mariampolskim. Zmarł w 1944 roku.
1918 Księgarnia Towarzystwa św. Kazimierza jako jedna z pierwszych na Litwie sprzedaje publikacje litewskie.
1989 Szczątki św. Kazimierza Przeniesione z kościołów Piotra i Pawła do Katedry Wileńskiej.
1989 Reaktywowano Litewskie Izba Adwokackie, która istniała od 1920 do 1940 roku.
1990 Na Litwie odbyła się druga tura wyborów do Rady Najwyższej LSSR, w której wybrano 26 posłów.
1991 w konsekrowanym św. Pierwsza ul. Masa.
1997 Arcybiskup wileński metropolita Audrys Juozas Bačkis poświęcił kamień węgielny budowanej w Wilnie kaplicy seminaryjnej księży oraz zbudował kapsułę z notatką o dzisiejszych obchodach.
1999 Ruch bezwizowy z Niemcami, Francją, Grecją i Portugalią wszedł w życie w 2006 roku, a odpowiednie umowy z Austrią i Włochami weszły w życie wcześniej.
2001 Nastąpił wstąpienie nowego litewskiego kardynała Audriusa Juozasa Bačkisa – nastąpiło wejście do bazyliki Archikatedry Wileńskiej. Masa.
2002 Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Republiki Litewskiej, Stały Przedstawiciel przy UNESCO, Członek Litewskiego Krajowego Komitetu ds. UNESCO Ugnė Karvelis zmarła w wieku 67 lat.
2006 Litewskie Muzeum Sztuki przekazało Kurii Archidiecezji Wileńskiej w 988 r. ekskluzywne skarby skarbca o sakralnym, historycznym i artystycznym znaczeniu Archikatedry Wileńskiej. Wartości te są zarejestrowane w litewskim rejestrze chronionych ruchomych dóbr kultury.
2010 W Archikatedrze Wileńskiej został wyświęcony nowy biskup archidiecezji wileńskiej, arcybiskup Arūnas Poniškaitis.
2013 Na ścianie Domu-Muzeum Kazimierza Žoromskiego przy ulicy Kalinauskas w Wilnie odsłonięto tablicę poświęconą pamięci artysty. 4 marca mija 100. rocznica urodzin jednego z najsłynniejszych i najbardziej utalentowanych artystów litewskich.

Cytat dnia: „Czasami nie poznasz wartości chwili, dopóki nie stanie się ona wspomnieniem” (dr Seuss).

Subskrypcja gazet online


Nie zgadzam się – porozmawiajmy o tym!

Nie denerwuj się komentatorów, ale komentarze zawierające przekleństwa zostaną automatycznie usunięte bez przeprosin.

Respublika.lt zastrzega sobie prawo do usuwania niegrzecznych komentarzy, które są przyprawione, niezwiązane z tematem, podpisane czyimś imieniem, naruszają prawo, promują spam lub nawołują do przestępstw. Jeśli nawołujesz do przemocy, nienawiści rasowej, narodowościowej, religijnej lub innej, iskry Twoich słów mogą zamienić się w ciężką tonę w drodze do domu – na żądanie przekażemy Twoje dane do specjalnych służb litewskich.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.