Symbol ukraiński: Wielka Brytania: wojna w północnej Ukrainie statyczne

11:40 – Rosja ostrzega przed interwencją NATO

Kreml ostrzegł przed ewentualną misją pokojową NATO na Ukrainie. Według agencji informacyjnej Interfax byłaby to bardzo pochopna i niezwykle niebezpieczna decyzja, powiedział w środę rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Pieskow powiedział, że obecnie na Ukrainie trwa „specjalna operacja wojskowa”. A jakakolwiek ewentualna konfrontacja między naszymi żołnierzami a żołnierzami NATO może mieć konsekwencje zrozumiałe i trudne do naprawienia.

Polska chce oficjalnie przedstawić swoją propozycję misji pokojowej na Ukrainie na szczycie NATO w najbliższy czwartek w Brukseli. Jak dotąd jednak ten nacisk wywołał mieszane reakcje wśród partnerów NATO.

Rzecznik Kremla Pieskow powiedział również, że nie jest dyskutowana ewentualna interwencja innych członków zdominowanego przez Rosję sojuszu wojskowego. Ukraina wielokrotnie wyrażała obawy, że np. Białoruś, należąca do tzw. Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (OUBZ), może wziąć udział w wojnie z własnymi oddziałami.

10:25 – polskie służby specjalne chcą wydalić rosyjskich dyplomatów

Według polskich służb specjalnych Ministerstwo Spraw Zagranicznych wniosło o wydalenie 45 rosyjskich dyplomatów. Rzecznik twierdzi, że niektórzy z nich są oskarżani o pracę w rosyjskich służbach specjalnych. Rzecznik polskiego rządu poinformował, że ambasador Rosji został wezwany do MSZ. Decyzje o dalszych krokach zostaną ogłoszone po spotkaniu. Według raportu agencji informacyjnej Ria, rosyjskie MSZ zapowiedziało, że podejmie środki zaradcze w przypadku wydalenia rosyjskich dyplomatów z Polski.

10:05 – Scholz o dodatkowe fundusze dla uchodźców

Podczas obrad budżetowych w Bundestagu kanclerz Olaf Scholz (SPD) ponownie obiecał dodatkowe fundusze federalne na opiekę nad ukraińskimi uchodźcami. W praktyce stoicie przed ogromnym zadaniem – powiedział w środę Scholz w swoim wystąpieniu podczas debaty generalnej w Bundestagu. Rząd federalny jest gotowy do podjęcia dodatkowych działań. Nie odniósł się jednak do obecnego budżetu do dyskusji, ale do planowanego budżetu uzupełniającego, który, zdaniem Scholza, przedstawi w najbliższych tygodniach federalny minister finansów Christian Lindner (FDP).

Kraje związkowe i władze lokalne zwróciły się do rządu federalnego o pomoc w przyjęciu, zakwaterowaniu i opiece nad uchodźcami wojennymi z Ukrainy. Według najnowszych informacji Federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych do Niemiec przybyło z Ukrainy prawie 240 tys. uchodźców. Jednak liczba ta prawdopodobnie będzie wyższa, ponieważ nie ma kontroli granicznych, a Ukraińcy mogą wjechać bez wiz.

9:03 – Ukraina rozczarowana brakiem dostaw broni

Ukraiński rząd wyraził rozczarowanie, że rząd federalny nie odpowiedział jeszcze na ostatnie wnioski o dostawy broni. To bardzo frustrujące, że rząd federalny nie zareagował na naszą listę broni defensywnej, której pilnie potrzebujemy przez trzy tygodnie, powiedział ambasador Ukrainy w Niemczech Andriy Melnyk z gazety „Bild”. Każdy dzień liczy się na ratowanie życia ukraińskich cywilów, którzy padli ofiarą rosyjskiego ostrzału rakietowego.

3 marca ukraiński rząd wysłał notę ​​werbalną do Kancelarii Federalnej, Federalnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Federalnego Ministerstwa Obrony, prosząc o liczne rodzaje broni. Są to m.in. wozy bojowe i bojowe piechoty, systemy artyleryjskie, haubice samobieżne, samoloty bojowe i śmigłowce. Na liście znajdują się również lekkie systemy przeciwlotnicze, rozpoznawcze i bojowe drony.

Do tej pory Niemcy dostarczyły 1000 sztuk broni przeciwpancernej i 500 pocisków ziemia-powietrze „Stinger” z zasobów Bundeswehry. Federalna minister obrony Christine Lambrecht (SPD) dała również jasno do zrozumienia, że ​​dalsze dostawy z zapasów Bundeswehry są prawie niemożliwe. Rząd federalny analizuje obecnie bezpośrednie zakupy broni od firm zbrojeniowych dla Ukrainy.

08:42 – Umowa o zawieszeniu broni w Ługańsku

Według odpowiedzialnego gubernatora uzgodniono zawieszenie broni dla obwodu ługańskiego. Powinna obowiązywać od 9:00 czasu lokalnego (8:00 CET) – wyjaśnia Serhij Gaidaj w usłudze Messenger Telegram. Celem jest zapewnienie bezpieczeństwa ludności cywilnej uwięzionej w wyniku walk we wschodnim regionie Ukrainy.

Według źródeł ukraińskich od początku rosyjskiej inwazji zginęło 121 dzieci. O tym informuje Biuro Prokuratora Generalnego w Telegramie. 167 dzieci zostało rannych. Jednak tych informacji nie można zweryfikować.

06:50 – Selenskyj: Rosja blokuje konwój z pomocą

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oskarżył Rosję o blokowanie konwoju humanitarnego do Mariupola i schwytanie kilku kierowców autobusów i ratowników. W swoim środowym wieczornym przemówieniu wideo powiedział, że konwój miał we wtorek przynieść pomoc do oblężonego miasta portowego na Morzu Azowskim. Rosja wcześniej zatwierdziła trasę. Czerwony Krzyż potwierdził, że konwój humanitarny nie mógł dotrzeć do miasta. Wicepremier Iryna Wierieszczuk poinformowała, że ​​Rosjanie aresztowali 11 kierowców autobusów i 4 ratowników oraz skonfiskowali ich pojazdy. Los poszkodowanych nie jest znany. Liczby początkowo nie mogły zostać niezależnie potwierdzone.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *