Sytuacja koronowa: Wielka Brytania pokazuje, co zagraża Europie z powodu omicron (galeria zdjęć)

W walce z wysoce zaraźliwym wariantem koronowym Omicron, UE opiera się na przyspieszonych szczepieniach przypominających. „Zaoferowanie wszystkim szczepień i dostarczenie dawek przypominających jest kluczowe i pilne” – mówią wspólne konkluzje w sprawie pandemii korony, które europejscy szefowie państw i rządów przyjęli na szczycie w Brukseli w czwartek. Bruksela planuje również ograniczyć ważność świadectw szczepień dla podróży po UE do dziewięciu miesięcy.

W rezultacie nie ma oznak ogólnego obowiązku szczepień w UE. Niemcy i Austria zainicjowały taki środek, aw Niemczech Bundestag musi wkrótce podjąć decyzję. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen nazwała niedawno debatę niezbędną dla całej Europy.

Według Komisji Europejskiej do połowy stycznia Omicron może stać się dominującym wariantem w Europie. „To wyścig z czasem” – ostrzegł grecki premier Kyriakos Mitsotakis. Do chwili obecnej w pełni zaszczepiono około 67% całej populacji Europy. W trzech krajach – Bułgarii, Rumunii i Słowacji – wskaźnik szczepień wynosi poniżej 50%.

Niektóre kraje, takie jak Irlandia, Portugalia, Włochy i Grecja, zaostrzyły swoje przepisy dotyczące wjazdu ze względu na wariant omikronowy. Tam zaszczepione osoby muszą również przedstawić po przybyciu ujemny wynik testu wyładowania koronowego. Francja ogłosiła również w czwartek zaostrzenie ograniczeń w podróżowaniu. Według rządu, podróże do lub z Wielkiej Brytanii, które nie są niezbędne, będą zakazane od soboty.

Wysoce zaraźliwy wariant omikronów rozprzestrzenił się teraz na Wielką Brytanię. W czwartek brytyjskie władze drugi dzień z rzędu odnotowały rekord liczby nowych infekcji koronowych, wynoszący 88 376 przypadków.

z AFP

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.