Sytuacja – zamieszanie wokół wypowiedzi Bidena

Rosyjska ofensywa trwa

Nowy Jork „Putin nie może pozostać u władzy”. To oświadczenie prezydenta USA Joe Bidena wywołało falę w sobotni wieczór. Według Białego Domu to, co powiedział Biden, nie jest dokładnie tym, co miał na myśli Biden. Rzecznik urzędu prezydenta USA wyjaśnił, że oznacza to, że Putin nie powinien sprawować żadnej władzy nad sąsiednimi krajami lub regionem.

Nie planowano zmiany reżimu w Moskwie. Najwyraźniej nie jest również jasne, czy fraza ta była zamierzona w rękopisie przemówienia Bidena, czy też prezydent USA przemówił spontanicznie.

Biden przemawiał w Warszawie w sobotni wieczór w ramach wizyty w Polsce. Jego wypowiedzi spotkały się z ostrą krytyką na Kremlu. Te „osobiste zniewagi zawsze zamykają okno możliwości dla naszych dwustronnych stosunków za obecnego rządu” – powiedział TASS rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Biden nazwał również Putina „rzeźnikiem” i wypowiedział wyraźne groźby: Putin nie powinien nawet myśleć o „kroczeniu ani centymetra na terytorium NATO”.

Najlepsze prace dnia

Znajdź najlepsze oferty pracy teraz i
zostać powiadomiony e-mailem.

Burmistrz Mariupola mówi o „ludobójstwie”

W tym samym czasie, zaledwie kilkaset mil od pojawienia się Bidena, lwów na zachodniej Ukrainie znalazło się pod zmasowanym atakiem. Regionalna administracja wojskowa mówiła o trzech gwałtownych eksplozjach po nalotach na wschodnie obrzeża miasta. Trafiony został magazyn paliw – powiedział burmistrz Andrij Sadowyj. Podobno zginęło pięć osób. Wieczorem nadal proszono ludzi, aby nie wychodzili ze schronów.

Miasto znajduje się tylko około 80 kilometrów od granicy z Polską, a więc od terytorium NATO. Lwów do tej pory w dużej mierze oszczędził ataków i tym samym stał się celem setek tysięcy uchodźców z Ukrainy, ale także przedstawicieli mediów.

Joe Biden

Amerykański prezydent przemawiał w sobotę wieczorem na zakończenie swojej podróży do Europy w Warszawie.

(Zdjęcie: IMAGO/Eastnews)

To, że w noc przemówienia Bidena doszło do ataku w sąsiedniej Polsce, nie mogło być przypadkiem. „Myślę, że to rodzaj ostrzeżenia dla Bidena” – skomentował nalot ukraiński ekspert ds. bezpieczeństwa Anton Herashchenko.

Według ukraińskiego parlamentu wojska rosyjskie ostrzelały jądrowy reaktor badawczy w Charkowie. Skali wyrządzonych szkód nie można obecnie oszacować z powodu toczących się walk.

Z portowego miasta Mariupol, które zostało mocno zaatakowane, nadal napływają niepokojące doniesienia. Burmistrz Mariupola Wadym Bojchenko nazwał działania rosyjskich sił zbrojnych „ludobójstwem”. Armia rosyjska działała bezwzględnie przeciwko wszystkim mieszkańcom miasta, które w międzyczasie zostało poważnie zniszczone, w tym etnicznych Rosjan.

Obrońcy stawiają „heroiczny opór” w niezwykle brutalnej walce. Ukraińska flaga nadal będzie powiewać nad miastem, pozostanie miastem ukraińskim. „A nasi żołnierze robią wszystko, aby tak pozostało w przyszłości” – powiedział Bojchenko. Jednak niektóre części miasta są już pod kontrolą Rosji. „Miasto jest otoczone, krąg się zbliża.”

Boychenko nie komentował przyszłości miasta ani nawet wyzwolenia go przez wojska ukraińskie z zewnątrz. „Nawet sztab generalny armii ukraińskiej z pewnością nie ma odpowiedzi” – powiedział Boychenko. „Myślę, że musimy mieć cierpliwość i siłę, czas pokaże”.

Lwów

Zaatakowane miasto znajduje się blisko granicy z Polską, a więc terytorium NATO.


(Zdjęcie: Reuters)

Niedawno władze Mariupola podały liczbę zgonów cywilów na 2187. „Mogę powiedzieć, że liczba ta jest teraz znacznie wyższa” – powiedział Boychenko, nie podając dalszych szczegółów. Ponad połowa z pierwotnych 540 000 mieszkańców została już ewakuowana.

W sobotę dodatkowymi 4331 osobami mogło opuścić Mariupol korytarzami humanitarnymi. W sumie doprowadzono do bezpieczeństwa 5208 Ukraińców.

Federalni najwyraźniej przeglądają tarczę antyrakietową

Tymczasem debata o broni w Europie wciąż zyskuje na znaczeniu. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zażądał od Polski dostarczenia myśliwców i czołgów w niedzielę wieczorem. Podczas wideoczatu ze swoim polskim odpowiednikiem Andrzejem Dudą ostrzegł, że brak dostawy może również stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa kraju NATO Polska.

„Jeżeli partnerzy Ukrainy nie pomogą Ukrainie samolotami i czołgami, a mają takie możliwości, istnieje duże ryzyko, że rosyjskie wojsko stanowi zagrożenie rakietowe nie tylko dla terytoriów naszych sąsiadów – Polski, Słowacji, Węgier, Rumunii i Kraje bałtyckie – ale także ogólne bezpośrednie zagrożenie militarne – powiedział w sobotę Zełenski, według oficjalnej strony internetowej ukraińskiego prezydenta. Wtedy granice i miasta sąsiadów byłyby zagrożone przez Rosjan. – A potem idą dalej.

Zełenski ponownie zwrócił się o pomoc do pozostałych zachodnich sojuszników w postaci dostaw broni. „Czekaliśmy 31 dni. Kto tak naprawdę decyduje w społeczności euroatlantyckiej? Czy to naprawdę nadal Moskwa, bo opiera się na zastraszaniu? „, powiedział w przemówieniu wideo w sobotni wieczór. Kijów potrzebuje czołgów, myśliwców i systemów przeciwokrętowych. „Wszystko to nie tylko dla wolności Ukrainy, ale dla wolności Europy”.

Według ukraińskiego prezydenta Zełenskiego, prowadząc wojnę z ludnością cywilną, Rosja robi wszystko, aby „odrusyfikować” Ukrainę dla tego pokolenia i wszystkich następnych. „Tam, gdzie Rosjanie zawsze byli częścią codziennego życia razem z Ukraińcami, na wschodzie naszego kraju, gdzie teraz (Rosjanie) zamieniają spokojne miasta w ruiny, Rosja robi wszystko, co możliwe, aby zrusyfikować nasze terytorium” – powiedział Zełenskij. Informacje z „Ukraińskiej Prawdy”. W czasach sowieckich dominującym językiem na Ukrainie był rosyjski. Wraz z tzw. pomarańczową rewolucją w 2004 roku Ukraińcy przypomnieli sobie swój język, który znacznie różni się od rosyjskiego.

Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii chce naciskać na Putina, aby negocjował

Brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss chce wywrzeć większą presję na Rosję i prezydenta Władimira Putina, aby doprowadził ten kraj do stołu negocjacyjnego w wojnie agresywnej przeciwko Ukrainie. „Musimy wzmocnić nasze sankcje. Musimy wysłać więcej broni na Ukrainę – powiedział Truss w wywiadzie dla brytyjskiego Sunday Telegraph. Następnie, gdy nadejdzie czas na negocjacje, Wielka Brytania powinna odegrać kluczową rolę we wspieraniu Ukrainy. ciśnienie”, powiedziała.

LONDYN: Rosja nadal polega na zdalnej amunicji na Ukrainie

Rosyjskie siły powietrzne i rakietowe nadal bombardują cele na całej Ukrainie, w tym na gęsto zaludnionych obszarach, podają źródła brytyjskie. Rosja nadal polega na tak zwanej amunicji zdalnej, która jest wystrzeliwana z rosyjskiej przestrzeni powietrznej, aby jej własne samoloty nie były narażone na ukraińską obronę powietrzną, zgodnie z aktualizacją brytyjskiego Ministerstwa Obrony, powołującą się na informacje wywiadowcze opublikowane w niedzielę wieczorem. .

Reaktor badawczy w Charkowie ponownie zaatakował

Według lokalnych mediów, jądrowy reaktor badawczy „Źródło neutronów” we wschodnioukraińskim mieście Charkowie ponownie znalazł się pod ostrzałem artyleryjskim. „Ocena rozmiarów szkód jest niemożliwa z powodu trwających działań wojennych w pobliżu obiektu jądrowego” – powiedział Państwowy Inspektorat Jądrowy.

Fabryka została uszkodzona w wyniku ataku bombowego prawie dwa tygodnie temu, a zasilanie zostało odcięte. Jednak reaktor został już wyłączony w tak zwanym stanie podkrytycznym na początku wojny.

Od wybuchu wojny miesiąc temu na Ukrainie zginęło dwunastu dziennikarzy. Dziesięciu innych dziennikarzy zostało rannych w walkach, niektórzy poważnie, powiedziała na swoim profilu na Facebooku prokurator generalna Iryna Venediktova.

Więcej artykułów Handelsblatta o wojnie na Ukrainie

„Powiedzenie światu prawdy o napaści Putina jest śmiertelne – na wojnie zginęło już 12 dziennikarzy” – napisała. Według ich odczytów dziennikarze zostali zabici przez armię rosyjską. Te informacje nie mogły być niezależnie zweryfikowane. Według dotychczasowych śledztw napadnięto na co najmniej 56 przedstawicieli mediów, w tym 15 obcokrajowców.

W Niemczech trwają refleksje na temat własnej obrony. Według wstępnego raportu „Bild am Sonntag” rząd federalny rozważa również utworzenie w tym celu tarczy antyrakietowej na całym terytorium federalnym. Według doniesień medialnych rozważania te zostały omówione podczas rozmowy kanclerza Olafa Scholza z inspektorem generalnym Eberhardem Zornem.

W szczególności chodziło najwyraźniej o zakup izraelskiego systemu „Strzałka 3”. W związku z tym na finansowanie należy wykorzystać specjalny fundusz Bundeswehry w wysokości 100 mld euro.

Z wyposażeniem agencji.

Nieprzerwany: Ominięcie embarga gazowego czy sankcji? Ekonomiści widzą dramatyczne konsekwencje decyzji Putina w sprawie rubla

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *