Szef PiS Kaczyński: Polska broni się przed „niemiecką supremacją”

WARSZAWA (dpa-AFX) – Przed wizytą minister spraw zagranicznych Annaleny Baerbock (Zieloni) w Polsce lider narodowo-konserwatywnej partii PiS Jarosław Kaczyński skarcił to, co uważał za „niemiecka supremację” w UE. „To, co się teraz dzieje, to próba stworzenia państwa europejskiego z Niemcami na czele” – powiedział Kaczyński w niedzielę w nadbałtyckim kurorcie Kołobrzeg. Polska się z tym nie zgadza – powiedział niedawno prezesowi CDU Friedrichowi Merzowi.Po zejściu:
W te akcje technologiczne warto teraz zainwestować…

Baerbock jedzie do Warszawy w poniedziałek. Tam polityk Zielonych chce wziąć udział w wieczornych obchodach Ambasady Niemiec w dniu jedności Niemiec i wygłosić przemówienie. We wtorek rano Baerbock spotka się ze swoim polskim kolegą Zbigniewem Rau na rozmowie kwalifikacyjnej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

W obliczu zbliżających się wyborów parlamentarnych jesienią 2023 r. rząd PiS nasilił antyniemiecką retorykę. Na początku września komisja sejmowa w Warszawie przedstawiła raport, w którym szkody spowodowane II wojną światową w Polsce oszacowano na ponad 1300 mld euro. Jednocześnie Kaczyński ponowił roszczenie o odszkodowanie. Oczekuje się, że temat będzie odgrywał rolę podczas spotkania Baerbocka i Rau.

Rząd federalny odrzuca wniosek o reparacje. Odwołuje się przy tym do traktatu dwa plus cztery z 1990 r. o skutkach jedności niemieckiej w polityce zagranicznej./dhe/DP/he

Źródło: dpa-AFX

Patricia Marsh

„Dożywotni gracz. Fanatyk bekonu. Namiętny introwertyk. Totalny praktyk Internetu. Organizator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *