Tankowanie za granicą: korzystne ceny w Polsce sprzyjają turystyce tankowania

Rabat paliwowy rządu federalnego, który miał na celu obniżenie cen paliw dla konsumentów, jest obecnie ostro krytykowany. Wielu konsumentów nie zauważa zmiany cen paliw, a obniżki cen nie widzą politycy.

Przewodnicząca SPD, Saskia Esken, skrytykowała w czwartek firmy naftowe i zarzuciła im, że nie przekazują klientom pełnego rabatu na paliwo rządowe. Esken wzywa teraz urząd antymonopolowy do działania „szybko i odważnie”.

Konsumenci jeżdżą na tankowanie do sąsiedniej Polski

Rzecznik stowarzyszenia „Fuels & Energie eV”, Alexander von Gersdorff, zaprzecza zarzutom i zapewnia, że ​​zniżka na czołgi „zostanie w całości przekazana klientom czołgów”. Według von Gersdorffa „Is [der Benzinpreis] teraz bez obniżki podatku od energii do 2,30 euro za litr, z olejem napędowym jest trochę inaczej, byłoby to 2,15 euro, ponieważ ze względów podatkowych zniżka na olej napędowy nie może być tak ważna, jak zniżka na gaz.

Czytaj więcej: Wykorzystana okazja: Firmy naftowe korzystają ze zniżek na zbiorniki

Niestety trwająca debata na temat zniżki na zbiorniki nie obniża wysokich cen paliwa. Z tego powodu wielu konsumentów nadal szuka opcji paliwowych w krajach sąsiednich. Sąsiadujący z Polską kraj jest popularnym celem turystów czołgowych, ponieważ m.in. obniżył podatek paliwowy z 23% do 8%. Ceny benzyny i oleju napędowego różnią się obecnie od cen w Niemczech o prawie 50 centów za litr. To może zaoszczędzić kilka euro dla osób mieszkających w pobliżu granicy.

Ceny paliw w Niemczech i Polsce (stan na 10.06.2022 / 11.30)

Niemcy Polska
diesel 2,02 € 1,63 €
istota 2,13 € 1,69 €
Pełny zbiornik (50 litrów) 101 euro / 106,50 euro 81,50 euro / 84,50 euro

Źródło: pl.fuelo.net/

Aby nie mieć problemów z odprawą celną, konieczne jest przestrzeganie warunków ramowych, czyli napełnienie baku plus zapas 20 litrów puszki. Jednak na dłuższą metę taka turystyka zbiornikowa nie będzie rozwiązaniem dla wielu Niemców.

Podatek od nadwyżki od zysków spółek naftowych omawianych

Według Renate Künast (Bündnis 90/Die Grünen), rządzące partie SPD i Zieloni już mówią o zakończeniu zniżki na czołgi. Wiele jest też głosów za wprowadzeniem podatku od nadwyżki zysków dla spółek wydobywczych. Prezes niemieckiego Instytutu Badań Ekonomicznych, Marcel Fratzscher, mówił w czwartek o podatku od zysków, który mógłby zostać nałożony na dodatkowe zyski (50% podatku) w porównaniu do 2021 r. Jürgen Kühling, przewodniczący komisji ds. monopoli rządu federalnego, również opowiada się za takim podatkiem, podobnie jak partie rządzące SPD i Zieloni.

Pierce Caldwell

„Guru kulinarny. Typowy ewangelista alkoholu. Ekspert muzyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.