Transgraniczna służba ratownicza między Brandenburgią a…

/dpa, Soeren Stache

Poczdam – Transgraniczne ratownictwo między Polską a Brandenburgią powinno być w przyszłości łatwiejsze i płynniejsze. Sekretarz Stanu Brandenburgii ds. zdrowia Michael Ranft (niezależny) podpisał w dniu dzisiejszym odpowiednią umowę o współpracy ze swoimi polskimi odpowiednikami.

Reguluje transport pacjentów w stanach nagłych między Brandenburgią a Polską. Ratownicy niemieccy i polscy mają więc te same szczególne prawa i prawa przejazdu do sąsiedniego kraju, a umowa wyjaśnia również kwestie odpowiedzialności.

Do tej pory pogotowie ratunkowe w drugim kraju mogły otrzymać pierwszą pomoc, ale kiedy pacjenci byli przewożeni przez granicę, ze względu na różne sytuacje prawne na przejściu granicznym, musieli się z nimi uporać niemieccy lub polscy ratownicy.

„Porozumienie o współpracy jest praktyczną pomocą sąsiedzką i ważnym krokiem dla obszaru połączenia na Odrze i Nysie, z którym znów się trochę zbliżamy” – powiedział Ranft.

Ludzie od dawna mieszkają i pracują po drugiej stronie granicy polsko-niemieckiej. „Cieszę się, że to pytanie jest teraz formalnie możliwe na oddziałach ratunkowych” – powiedziała.

W przeszłości eksperci krytykowali opiekę w nagłych wypadkach na granicy polsko-niemieckiej. Gminy są odpowiedzialne za służby ratownicze. Nowa umowa wchodzi zatem w życie na szczeblu gminy i reguluje współpracę w służbie ratowniczej dla województwa lubuskiego i Brandenburgii dla miast Frankfurt nad Odrą i Cottbus oraz powiatów Märkisch-Oderland, Oder-Spree i Spree-Neisse .

W Saksonii współpraca dotyczy Görlitz, o czym poinformowało brandenburskie Ministerstwo Zdrowia. Planowane są dalsze umowy z gminami w Brandenburgii i Saksonii. Po stronie brandenburskiej nadal brakuje dzielnic Barnim i Uckermark. Porozumienie istnieje już między województwem zachodniopomorskim a powiatem Vorpommern-Greifswald w Meklemburgii-Pomorzu Przednim. © hil / aerzteblatt.de

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.