Trittin w „ntv Frühstart”: „Polska łamie Konwencję Genewską dotyczącą uchodźców”

Trittin w „ntv wczesny start”
„Polska łamie Konwencję Genewską o Uchodźcach”

Jürgen Trittin ostro krytykuje sposób, w jaki Polska traktuje uchodźców przemycanych z Białorusi. Zielony polityk wzywa do wprowadzenia nowych sankcji dla Białorusi. Przed kolejnymi negocjacjami koalicyjnymi Trittin ponownie naciska na więcej odnawialnych źródeł energii, aby uniezależnić się od podwyżek cen.

Zanim dziś rozpoczną się negocjacje koalicyjne w sprawie rządu z sygnalizacją świetlną, polityk ekolog Jürgen Trittin wzywa do opracowania strategii na rzecz większej autonomii energetycznej dzięki energii odnawialnej. „Widzimy teraz, że jesteśmy bezradni na łasce rynków z powodu importu paliw kopalnych” – powiedział były federalny minister środowiska w programie „Frühstart” ntv. „Masowa i przyspieszona ekspansja energii odnawialnej nie tylko zastąpiłaby tworzenie wartości w kraju, ale także uczyniła nas bardziej niezależnymi”. Trittin podał jako negatywne przykłady import gazu z Rosji, na czele z Waldimirem Putinem, czy import ropy z Arabii Saudyjskiej.

Trittin był orędownikiem niemieckiej ścieżki jednoczesnego wycofywania energetyki węglowej i jądrowej. Minister czerwono-zielonego rządu federalnego, który będzie rządził do 2005 r., nie obawia się wąskiego gardła w dostawach energii. „Obecnie nie mamy problemu z brakiem wystarczającej ilości energii elektrycznej, mamy za dużo energii w sieci”. Wszyscy europejscy sąsiedzi zazdrościliby Niemcom niezawodności dostaw energii. Nawet jeśli podaż jest dobra, należy nadal koncentrować się na rozwoju energii odnawialnej.

„Musimy usunąć hamulec w ekspansji OZE. Tu nie chodzi o pieniądze” – powiedział Trittin, odnosząc się do rozmów koalicyjnych. Był przekonany, że wielu obywateli i przedsiębiorstw chce zainwestować w rozwój energetyki odnawialnej. Jednak wola często zawodzi z powodu przeszkód w planowaniu i nadmiernej biurokracji. „Każdy dach, który może być wykorzystany do zasilania energią słoneczną, powinien być używany” – kontynuował Trittin.

Trittin wzywa do wprowadzenia zakazu importu potażu dla Białorusi

Poza transformacją energetyczną Trittin skomentował również obecny kryzys uchodźczy na polskiej granicy we „wczesnym starcie”. W odpowiedzi na sytuację spowodowaną przez Białoruś deputowany Bundestagu, wylosowany z listy państwowej Dolnej Saksonii, zażądał: „Nie wolno nam już importować potażu z Białorusi. To musi być zatrzymane. To bardzo mocno uderzyłoby Łukaszenkę. Białoruś jest jednym z największych producentów nawozów potasowych. Działalność eksportowa ma znaczący wkład w produkt krajowy brutto kraju.

Trittin skrytykował także polski rząd: „Musimy bardzo poważnie porozmawiać z Polską o tym, jak traktują uchodźców”. Nie powinno być odpychania z Polski, czyli gwałtownej odmowy na granicy. Polski rząd musi zapewnić uchodźcom odpowiednie procedury przy rozpatrywaniu ewentualnych wniosków o azyl, powiedział Trittin. – Polska łamie Konwencję Genewską o uchodźcach na granicy wschodniej oraz zobowiązania wynikające z Porozumienia Dublińskiego na granicy zachodniej – powiedział 67-latek. „Polska odpowiada za przeprowadzanie procedur azylowych dla osób, które przyjeżdżają do Polski, a nie do Niemiec”.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.