Tuszki ryb w Odrze: Polska krytykuje Niemcy

Ładowanie…

integrować

Szynkowski vel Sek również skrytykował Niemcy za wyeliminowanie niszczących skutków katastrofy ekologicznej: „Czasami zastanawiam się, czy strona niemiecka nie mogłaby zrobić więcej, aby walczyć z zanieczyszczeniami”. Po polskiej stronie w rzece umieszczono 26 zapór do zbierania martwych ryb. Po stronie niemieckiej są tylko trzy. „Jesteśmy gotowi pomóc Niemcom”. Według wiceministra spraw zagranicznych proponowano też budowę dodatkowych barier po stronie niemieckiej.

infografiki

Zebrano około 200 ton tusz rybnych

Masowa śmierć ryb w granicznej rzece Odrze stała się znana po stronie niemieckiej 9 sierpnia. Znalezienie przyczyny jest trudne. Naukowcy twierdzą, że gatunek toksycznych alg może być czynnikiem w zabijaniu ryb. Badane są również różne inne substancje. W sobotę w Polsce i Niemczech zebrano około 200 ton tusz rybnych.

Regeneracja rzeki zajmie trochę czasu, powiedział RND Szynkowski vel Sek. „Będziemy musieli również użyć nowych ryb”. Polska jest jednak zdeterminowana, aby dalej rozbudowywać Odrę dla transportu morskiego. „Są ku temu powody nie tylko ekonomiczne, ale i strategiczne. Trasy transportowe są bardzo ważnym aspektem bezpieczeństwa w dzisiejszym świecie” – powiedział minister.

Niemcy odrzucają twierdzenia o „fałszywych wiadomościach”.

Tymczasem rząd federalny odrzucił polskie oskarżenia o rozpowszechnianie przez Niemcy fałszywych wiadomości. „Żałujemy, że strona polska doszła do tej oceny” – powiedział w poniedziałek w Berlinie rzecznik Federalnego Ministerstwa Środowiska. Poszukiwania przyczyn śmiertelności ryb w Odrze jeszcze się nie skończyły.

Obecnie istnieje kilka organicznych i nieorganicznych substancji, które mogą być odpowiedzialne, kontynuował rzecznik. „To naprawdę wygląda jak chemiczny koktajl. Zgodnie z naszą obecną wiedzą, żadna z tych substancji sama nie spowodowała śmierci ryb”. Może to być „wydarzenie wieloprzyczynowe”.

Niemiecko-polska grupa ekspertów spotkała się po raz pierwszy w poniedziałek – poinformował rzecznik. Mamy nadzieję, że „ewentualny spór” między sąsiadującymi krajami zostanie wyjaśniony podczas omawiania wyników badań laboratoryjnych.

Grayson Hayes

„Komunikator. Profesjonalny badacz kawy. Irytująco skromny fanatyk popkultury. Oddany student. Przyjazny ćpun mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *