Uchodźcy: UE uważa Austrię za najważniejszy kraj po Polsce

Zdaniem komisarz ds. spraw wewnętrznych Ylvy Johansson, po Polsce Austria jest krajem najbardziej przytłoczonym przez ukraińskich uchodźców. Johansson powiedział dziś w Brukseli, że Komisja Europejska ustanowiła „platformę solidarności” dla „sprawiedliwego podziału obciążeń”.

W tym celu stworzyła indeks, który uwzględnia liczbę uchodźców, którzy nadal przebywają w kraju oraz liczbę osób ubiegających się o azyl w ciągu ostatniego roku i odnosi je do wielkości kraju.

Wśród krajów „stojących przed największymi wyzwaniami” „Polska prowadzi, kraj numer dwa to Austria, kraj numer trzy to Cypr” – kontynuował komisarz europejski. Na kolejnych miejscach znalazły się Czechy i Estonia.

Dotychczas 3,5 mln uchodźców z Ukrainy

Do tej pory z Ukrainy do UE uciekło 3,5 miliona osób, w tym ponad dwa miliony do Polski, powiedział Johansson. 700 000 ukraińskich uchodźców dotarło do Rumunii, znacznie więcej na Węgry i Słowację. Komisarz oszacował, że prawie dwa miliony z 3,5 miliona uchodźców przeniosło się do innych krajów UE.

Unijny komisarz spraw wewnętrznych chce rozmawiać o rozmieszczeniu uchodźców w poniedziałek na specjalnej radzie ministrów spraw wewnętrznych UE. Według Johanssona indeks można dalej rozwijać, ale służy on do równomiernego rozłożenia obciążenia. Komisja Europejska stara się włączyć Stany Zjednoczone, Kanadę i Wielką Brytanię do „platformy solidarności”. Kanada obiecała przyjąć nieograniczoną liczbę ukraińskich uchodźców.

Komisarz europejski odrzucił obowiązkowy klucz do dystrybucji uchodźców wojennych z Ukrainy do różnych państw UE. W świetle indeksu Komisji Europejskiej, NEOS mówił o „sygnale ostrzegawczym dla austriackiego rządu federalnego”. „Narracja ÖVP, że ona i jej minister spraw wewnętrznych mają wszystko pod kontrolą i są dobrze przygotowani”, „już dawno wyprzedziła rzeczywistość” – powiedziała rzeczniczka NEOS ds. wewnętrznych Stephanie Krisper.

Do tej pory w Austrii zarejestrowało się 24 000 osób

Około 197 000 osób wysiedlonych z Ukrainy przez wojnę wczoraj w nocy wjechało do Austrii. Spośród nich 162 000 osób, czyli ponad 80%, wyjechało bezpośrednio do innych krajów. Według Ministerstwa Spraw Wewnętrznych do tej pory w Austrii zarejestrowano około 24 000 osób, w porównaniu z ponad 3300 tylko wczoraj.

Patricia Marsh

„Dożywotni gracz. Fanatyk bekonu. Namiętny introwertyk. Totalny praktyk Internetu. Organizator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.