Uchodźcy wojenni znajdują spokój w Kownie: rodziny są zakwaterowane, dzieci są już w szkole

Prawie czterystu Ukraińców uciekających przed wojną wybrało Kowno na swój tymczasowy azyl. Rodziny i sieroty korzystają z bezpiecznego mieszkania, wyżywienia, pomocy psychologicznej i socjalnej, edukacji dla dzieci, poszukiwania pracy dla dorosłych. Miasto otrzymało silne wsparcie mieszkańców i przedsiębiorców – jest już gotowe zapewnić bezpieczne schronienie dla około półtora tysiąca osób, a liczba dostępnych miejsc stale rośnie.

W mieście nie będzie tymczasowych gości

„W Kownie osiedliło się już sto i pół ukraińskich rodzin, a zeszłej nocy przybyło kilkadziesiąt sierot i ich towarzyszy. Ludzie są zmęczeni spędzaniem kilku dni bez spania w drodze.

Naszym obowiązkiem jest zapewnić im jak najbardziej komfortowe i bezpieczne schronienie, otoczyć ich pełną opieką, od przetwarzania dokumentów migracyjnych, zatrudnienia, pomocy medycznej, socjalnej i psychologicznej, po jakość edukacji dzieci w szkołach. Liczymy na bliższą współpracę z instytucjami na szczeblu krajowym, by Ukraińcy byli kierowani do Kowna, a nasze miasto zadbało, by nie czuli się tu jak czasowi goście – mówi burmistrz Kowna Visvaldas Matijošaitis.

Zdjęcie miejskie Kowna

Według niego miasto systematycznie planuje pomoc Ukrainie i mieszkańcom tego kraju w ucieczce przed wojną. Ciągła praca w ciągu ostatniego tygodnia zapewniła szybki, skoordynowany i bezpieczny przyjmowanie Ukraińców w Kownie. Łącznie przygotowano około 1500 miejsc na tymczasowe i dłuższe schronienie.

Zapewniono również urządzenia wspomagające, posiłki, lekarstwa, świadczenia z transportu publicznego, opracowano algorytmy zatrudniania dzieci, a ich integracja ze szkołami w Kownie przebiegła bezproblemowo.

Naszym obowiązkiem jest zapewnienie bezpiecznego i jak najwygodniejszego schronienia oraz zapewnienie im pełnej opieki.

Mieszkańcy Kowna zwracają się o pomoc

„Skupienie i gotowość ludzi do pomocy jest niesamowita. W weekend, gdy niektórzy dobroczyńcy zapełnili autobusy pomocy humanitarnej dla ukraińskich miast, inni wkroczyli, aby pomóc w Kulautuva. nawet wiadro cukierków do przygotowania dawnego kompleksu szpitalnego dla ludzi uciekających przed wojną.

Jesteśmy wszystkim szczerze wdzięczni za poświęcony czas i pomoc” – powiedział Paulius Keras, kierownik Centrum Sytuacji Kryzysowych Urzędu Miasta Kowna.

Rozmówca zauważa, że ​​harmonijne i życzliwe funkcjonowanie samorządu z ludnością i całymi społecznościami pozwala na skuteczną pomoc.

Miasto Kowno koordynuje wszelkie działania z instytucjami państwowymi, pozarządowymi organizacjami pomocy humanitarnej – Czerwonym Krzyżem, Caritas, Bankiem Żywności, Ratowaniem Dzieci i Zakonem Maltańskim.

Lepsza koordynacja wsparcia

Mieszkańcy chcący pomóc uchodźcom wojennym przybywającym na Litwę z zakwaterowaniem lub usługami transportowymi proszeni są o wypełnienie formularza na stronie internetowej stipruskartu.lt.

Punkty rejestracji i dystrybucji uchodźców wojennych działają obecnie w Alytus (ul. Pramonės 1B) i Mariampolu (ul. Parko 9). Obywatele Ukrainy, którzy przybyli na Litwę bez miejsca zamieszkania, muszą najpierw złożyć wniosek tutaj – w ciągu trzech dni otrzymają niezbędne dokumenty do życia na Litwie i wszelką niezbędną pomoc. Planowana jest rozbudowa sieci takich ośrodków – w najbliższym czasie jeden z punktów powstanie w Kownie.

W razie potrzeby Kowno jest gotowe wysłać autobusy do punktów rejestracji lub przywieźć ludzi z granicy polsko-litewskiej.

Urząd Zdrowia Publicznego Miasta Kowna (tel. +370 661 69345) ma za zadanie koordynować proces zakwaterowania Ukraińców w Kownie. Mieszkańcy Kowna, którzy sami sprowadzili uchodźców, obecnie muszą ubiegać się o zakwaterowanie i inną pomoc ze strony tego tymczasowego centrum rejestracji.

Więcej informacji: bit.ly/kaunas-ukraine.

Zdjęcie miejskie Kowna

Pomoc z Kowna dla osób uciekających przed wojną na Ukrainie:

* Półtora tysiąca miejsc noclegowych – przygotowano obszerne pomieszczenia w Kułautuva, a kilka hoteli w mieście przyjmuje uchodźców. Sami mieszkańcy Kowna aktywnie się do tego przyczyniają, oferując swoje domy i inne miejsca noclegowe setkom Ukraińców.

* Dwa tuziny ukraińskich dzieci jest już w szkole i taka sama liczba spodziewana jest w najbliższej przyszłości. Obiekt zapewnia bezpłatne posiłki. Placówki mogły pomieścić kilka tysięcy uczniów i około 250 przedszkoli. Zajęcia będą prowadzone w języku ukraińskim, rosyjskim, angielskim lub litewskim. Więcej informacji na temat organizacji ich edukacji w Kownie: rosvita.rupsiene@kaunas.lt.

* Ponad dwudziestu pracowników socjalnych ma bezpośredni kontakt z uchodźcami wojennymi przebywającymi w Kownie – wyjaśniane są ich indywidualne potrzeby, kierowane są do psychologów, edukacji, zatrudnienia, migracji lub innych specjalistów. Tam, gdzie będzie to właściwe, nawiązana zostanie współpraca z organizacjami pozarządowymi w celu znalezienia brakujących przedmiotów lub usług.

* Ukraińcy mają zagwarantowane bezpłatne przejazdy komunikacją miejską w mieście.

* 500 tysięcy z budżetu miasta na wysokiej jakości ukraińskie mieszkania, lekarstwa, posiłki i inne artykuły pierwszej potrzeby.

* Indywidualni mieszkańcy Kowna i przedsiębiorcze firmy przekazali na specjalne konto blisko 15 tys. euro. Do największych darczyńców należą EOLTAS, Medingas i Gravera.

* Gmina apeluje do przedstawicieli biznesu o pomoc Ukraińcom w znalezieniu pracy w Kownie. Osoby, które mogą zaoferować pracę, są rejestrowane przez e-mail. e-mailem ukraina@kaunas.lt lub telefonicznie +370 616 45772. Przyjmowane są również oferty bezpłatnego zakwaterowania, łóżek, materacy lub posiłków.


Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *