Udział wydatków socjalnych przeznaczonych na zdrowie wzrósł w całej UE

/ studio v-zwoelf, stock.adobe.com

Bruksela W prawie wszystkich krajach UE wydatki socjalne na choroby i opiekę zdrowotną stanowiły w 2020 r. wyższy odsetek całkowitego wyniku gospodarczego niż w roku poprzednim. Odpowiednie dane zostały opublikowane przez Europejski Urząd Statystyczny Eurostat dziś na podstawie pierwszych szacunków.

W rezultacie usługi opieki zdrowotnej wzrosły najbardziej na Cyprze (2,2%), następnie w Belgii (1,3%) i Czechach (1,2%). Tylko Polska odnotowała spadek o -0,3%.

Wydatki socjalne w sektorze zdrowia w Niemczech osiągnęły najwyższy udział w produkcie krajowym brutto na poziomie 11,2%; Na drugim miejscu znalazła się Francja z 10,0%, a na trzecim Belgia z 8,8%. Najmniej w Polsce (4,8%), Estonii (5,1%) oraz na Litwie i Łotwie (po 5,2%).

Jako jedną z przyczyn wyższego odsetka usług zdrowotnych Eurostat wskazał, że produkt krajowy brutto spadł w 2020 r. z powodu pandemii koronowej. Ale także w liczbach bezwzględnych ogólne wydatki socjalne wzrosły we wszystkich państwach członkowskich UE.

W Niemczech państwo wydało w zeszłym roku około 374 miliardów euro na związane ze zdrowiem świadczenia społeczne; mieli więc 34,8% udziału w całkowitym budżecie socjalnym wynoszącym 1,075 mld euro. W porównaniu z 2019 r. świadczenia zdrowotne wzrosły o 4,5%. © kna/aerzteblatt.de

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.