UE: przywódcy CDU nominują Webera w wyborach na przewodniczącego EPP


Liderzy CDU i CSU poparli kandydaturę europejskiego polityka CSU Manfreda Webera na szefa europejskiej rodziny partii EPP.

„Manfred Weber ma wszystkie niezbędne warunki, aby doprowadzić Europejską Partię Ludową do odnowienia siły i kształtować europejską politykę z wyraźnymi chrześcijańsko-demokratycznymi i chrześcijańskimi wartościami społecznymi”, czytamy w liście przewodniczących CDU i CSU Friedricha Merza i Markusa Södera w sprawie kandydatury Webera. . Prezydium CDU jednogłośnie nominowało w poniedziałek 49-letniego zawodnika z Dolnej Bawarii.

Wybory odbędą się 31 maja i 1 czerwca podczas kongresu EPP w Rotterdamie. Weber jest przewodniczącym frakcji Chrześcijańsko-Demokratycznej EPP w Parlamencie Europejskim i wiceszefem CSU. W poniedziałek brał udział w obradach kierownictwa CDU w Berlinie, chciał też być obecny na posiedzeniu frakcji Unii wczesnym wieczorem.

„Atak Rosji na Ukrainę jest historycznym sprawdzianem dla projektu pokojowego Unii Europejskiej” – piszą Merz i Söder. Ostatnie kilka tygodni w imponujący sposób pokazało, że „agresja rosyjskiego prezydenta Putina, łamiąca prawo międzynarodowe, dotyka zjednoczoną, skuteczną i zdeterminowaną Europę”. Stare zasady muszą teraz zostać ponownie rozważone i określone nowe ścieżki. Absolutnym priorytetem jest przywrócenie pokoju w Europie. Jednocześnie UE musi stać się silnym aktorem w polityce bezpieczeństwa i obrony, wzmacniającym zdolności obronne w ramach NATO oraz chroniącym bezpieczeństwo i suwerenność państw członkowskich.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *