UE twierdzi, że nie stosuje podwójnych standardów wobec uchodźców wojennych z różnych krajów

Zeskanowane zdjęcie

Unia Europejska powiedziała w piątek, że nie stosuje podwójnych standardów wobec uchodźców z Ukrainy i Syrii, ponieważ Wspólnota stanęła w obliczu najgorszego kryzysu migracyjnego w Europie od II wojny światowej.

Wspólnota była krytykowana za to, że szerzej otwiera swoje drzwi dla uchodźców ukraińskich niż dla tych, którzy uciekają przed konfliktem na Bliskim Wschodzie.

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Margaritis Schin zapewnił w piątek, że polityka bloku wobec uchodźców nie zależy od ich kraju pochodzenia.

Dodał, że obecna sytuacja ukraińskich uchodźców jest „wyjątkowa”, ponieważ kraj ten, w przeciwieństwie do Syrii, graniczy z kilkoma krajami UE.

„Mamy wielu członków UE graniczących z Ukrainą, więc przepływ trafia bezpośrednio do UE” – powiedział dziennikarzom w Stambule.

Według ONZ od czasu inwazji Rosji 24 lutego z Ukrainy uciekło ponad 3 miliony osób. uchodźcy. Wśród nich ponad 2 miliony. przekroczył granicę Polski.

UE przyznała ukraińskim uchodźcom status tymczasowej ochrony, który umożliwia im pozostanie w kraju, dostęp do opieki zdrowotnej, chodzenie do szkoły i pracy.

„Zapewnimy, że ochrona, którą przyznaliśmy tym ludziom, będzie stosowana jako uniwersalna zasada w całej UE” – powiedział Schin.

W 2015 roku, kiedy UE dotarła do ponad miliona uchodźców, głównie z Syrii, nie uzyskała tego statusu.

Według UE w 2015 i 2016 roku jej państwa członkowskie udzieliły azylu ponad 550 000 syryjskich uchodźców.

Wielu syryjskich uchodźców pozostało w Turcji na mocy umowy UE z 2016 r. z Ankarą, która zapewnia wsparcie finansowe na przyjmowanie nowo przybyłych.

Według Schina UE wypełniła swoje zobowiązania wobec syryjskich uchodźców.

„Wykonaliśmy swoją część i nie widziałbym podwójnych standardów w tym sporze” – powiedział.

Syryjczycy, którzy uciekli przed wojną w Syrii, mogą ubiegać się o azyl w Europie, ale nie otrzymują od razu ochrony jak Ukraińcy.

Według Schina ma to związek z geografią, gdyż z Ukrainą graniczy czterech członków UE.

„UE zawsze będzie miejscem schronienia dla tych, którzy uciekają przed wojną i prześladowaniami” – dodał.


Powielanie informacji agencji informacyjnej BNS w mediach i na stronach internetowych bez pisemnej zgody UAB BNS jest zabronione.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię osobistym biuletynem, gdy tylko zostaną wymienione w „Verslo žinios”, „Sodra”, Centrum Rejestracji itp. źródła.