UE: ustawa uchwalona przez polski parlament to „poważne zagrożenie dla wolności mediów”

Przyjęta w piątek ustawa „zwiększa presję” na media i stanowi „poważne zagrożenie dla wolności i pluralizmu mediów w Polsce”, powiedział dziennikarzom rzecznik KE Christian Wigand.

Według rządu, prawo nie pozwoli firmom spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego na posiadanie większościowego pakietu akcji w polskich spółkach medialnych. Ustawa musi teraz zostać przekazana do podpisu Prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie.

Rząd twierdzi, że ustawa, która została uchwalona po tym, jak większość posłów niższej izby parlamentu odrzuciła sprzeciw Senatu, ochroni polskie środowisko medialne przed potencjalnie wrogimi aktorami, takimi jak Rosja.

Krytycy twierdzą jednak, że jest on skierowany do niezależnego kanału informacyjnego TVN24, ponieważ w praktyce prawo zmusiłoby amerykańską firmę Discovery Inc. do sprzedaży większościowego pakietu akcji TVN, największego prywatnego nadawcy w Polsce. TVN, który nie waha się ostro krytykować rząd, prowadzi liczne kanały, w tym konkurujący z prorządową telewizją publiczną TVP TVN24.

Wigand powiedział, że Bruksela „z niepokojem śledzi rozwój wydarzeń” i dodał, że KE wyraziła swoje obawy w Polsce.

„Komisja oczekuje, że państwa członkowskie dopilnują, aby ich polityka i prawo nie wpływały na ich zaangażowanie w wolny, niezależny i zróżnicowany sektor mediów” – powiedział.

Bruksela wielokrotnie oskarżała Warszawę o działanie przeciwko polskim mediom i sędziom z naruszeniem praworządności i unijnych standardów demokratycznych.

Od 2015 r., kiedy w Polsce do władzy doszło Prawo i Sprawiedliwość (PiS), kraj spadł o 46 miejsc w Światowym Indeksie Wolności Prasy Reporterów bez Granic (RSF) i obecnie zajmuje 64. miejsce.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *