Ugaszono pożar w największej kopalni węgla brunatnego w Polsce

Wojtek Radwański (AFP/Scanpix) nuotr.

W sobotę w największej kopalni węgla brunatnego w Polsce zapalił się przenośnik, który później został zamknięty, a jeden z bloków elektrociepłowni w pobliżu kopalni zostanie zamknięty, ponieważ incydent zakłócił dostawy węgla.

W południe pożar w kopalni Bełchatów w centralnej Polsce, który spowodował ogromne kłęby czarnego dymu, pokrył teren, na którym znajdowała się największa w Polsce elektrownia opalana węglem brunatnym. To już drugi incydent w tym tygodniu, który zmusił niektóre generatory elektrowni do wyłączenia.

Jędrzej Pawlak, rzecznik łódzkiej straży pożarnej, powiedział, że bieżnia ma 30 metrów wysokości, co utrudnia dostęp do ogniska.

Nie zgłoszono żadnych ofiar, zauważył Pawlak.

Państwowa grupa energetyczna PGE, która zarządza kopalnią i pobliską elektrownią, powiedziała później, że pożar został ugaszony, ale dostawy węgla brunatnego do jednego z 11 bloków elektrowni, które będą musiały zostać czasowo wyłączone, zostały zakłócone. PGE obiecało, że wyłączenie jednostki nie spowoduje przerwy w dostawie prądu.

Portal społecznościowy PGE poinformował na Twitterze, że pożar był spowodowany spalaniem węgla brunatnego, który został dostarczony do reaktora bloku 14 Elektrowni Bełchatów, ale do niego nie dotarł.

Elektrownia była jedyną 14 jednostką działającą, podczas gdy 10 innych jednostek automatycznie wyłączyło się w poniedziałek z powodu niepowiązanej przerwy w dostawie prądu.

Będzie musiał przestać kopać

W piątek Sąd Najwyższy Unii Europejskiej nakazał Polsce zaprzestać wydobycia węgla brunatnego – niskogatunkowego węgla brunatnego – w kopalni odkrywkowej w Turku, na którą skarżyły się sąsiednie Czechy. Kopalnia Turku jest obsługiwana przez tę samą państwową spółkę energetyczną PGE, która zarządza kopalnią i elektrownią Bełchatów.

Czescy urzędnicy skarżyli się, że kopalnia wykorzystuje wody gruntowe ich kraju i wpływa na samopoczucie mieszkańców.

Polski minister własności publicznej Jacek Sassin powiedział, że Polska nie zgadza się z orzeczeniem sądu i nie podejmie żadnych działań, które mogłyby zagrozić bezpieczeństwu energetycznemu Polski poprzez wycofanie węgla z kraju.

PGE poinformowała na Twitterze, że Polska jest traktowana niesprawiedliwie, ponieważ UE nie nakazała Berlinowi ani Pradze zamknięcia 14 kopalń węgla brunatnego w pobliżu granic Polski.

Spalanie węgla stanowi 65% produkcji energii elektrycznej w Polsce i 17% węgla brunatnego. Około 25% energii w kraju pochodzi ze źródeł odnawialnych.

Duże uzależnienie Polski od węgla jest źródłem napięć w UE-27, których celem jest znaczne ograniczenie emisji gazów cieplarnianych przez blok.


Powielanie informacji agencji informacyjnej BNS w mediach i na stronach internetowych bez pisemnej zgody UAB BNS jest zabronione.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię osobistym biuletynem, gdy tylko zostaną wymienione w „Verslo žinios”, „Sodra”, Centrum Rejestracji itp. źródła.