Ukraina odrzuca prośbę Rosji o poddanie się Mariupolu, Rosjanie otwierają ogień do protestujących w Chersoniu

Zełenski przypomniał tragedię Holokaustu, prosząc Izrael o pomoc Ukrainie

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w poruszającym apelu do Izraela w niedzielę wezwał państwo żydowskie do zaostrzenia stanowiska wobec Rosji i porównał rosyjską inwazję na jego kraj do działań nazistowskich Niemiec.

Rozmawiając z prawodawcami w państwie żydowskim za pośrednictwem platformy wideokonferencyjnej Zoom, Zełenski powiedział, że nadszedł czas, aby Izrael, który próbował mediować między Rosją a Ukrainą, zdecydował, którą stronę poprzeć.

Prezydent powiedział, że Izrael powinien pójść za przykładem swoich zachodnich sojuszników i nałożyć sankcje na Rosję i dostarczać broń na Ukrainę.

„Można zapytać przez długi czas, dlaczego nie możemy zdobyć od was broni lub dlaczego Izrael nie nałożył surowych sankcji na Rosję, dlaczego nie wywiera presji na rosyjskie firmy” – powiedział Zełenski. – Ale wy musicie jeszcze wybrać odpowiedź, drodzy bracia i siostry. I z tą odpowiedzią będziesz musiał żyć, Izraelu. ”

Prezydent, który niedawno przemawiał do szeregu parlamentów stanowych z podobną emocjonalną retoryką, wielokrotnie porównywał agresję Rosji na Ukrainę do Holokaustu, próbując uzyskać poparcie dla swojego kraju. Izraelskie Centrum Pamięci o Holokauście, Yad Vashem, stanowczo potępiło porównanie, mówiąc, że Zełenski zbanalizował Holokaust.

Zełenski oskarżył rosyjskiego prezydenta Władimira Putina o dążenie do wprowadzenia „ostatecznego rozwiązania” na Ukrainie. ostateczne rozwiązanie) został wykorzystany przez nazistów do opisania planu eksterminacji wszystkich Żydów w Europie.

ZUMAPRESS / Scanpix nuotr./Volodymyras Zelenskis

Zełenski, który sam jest Żydem, przypomniał również, że rakieta z sił rosyjskich uderzyła w Babin Jar, wąwóz na północ od Kijowa, gdzie pod koniec września 1941 r. naziści wystrzelili od 50 do 70 tysięcy. Mieszkańcy Kijowa, w większości Żydzi. Obecnie działa tutaj główny pomnik Holokaustu na Ukrainie.

„Ludzie Izraela widzieli, jak rosyjskie pociski uderzyły w Kijów, Babyn Jar. Wiesz, jaka jest ta ziemia. Pochowano tam ponad 100 000 osób. Ofiary Holokaustu. W Kijowie jest starożytny cmentarz. Jest cmentarz żydowski”. Rosyjskie rakiety trafiły w to miejsce – powiedział prezydent Ukrainy.

Posługując się tak delikatną retoryką, W.Zelensky oczywiście próbował nawiązać kontakt z publicznością. Izrael powstał w 1948 roku jako schronienie dla Żydów po Holokauście. Kraj jest domem dla dziesiątek tysięcy starszych osób, które przeżyły Holokaust, a wielu jego przywódców to dzieci tych, którzy przeżyli.

Putin starał się przedstawiać Ukraińców jako neonazistów, próbując usprawiedliwić wojnę przeciwko temu prozachodniemu państwu. Ale historycy potępiają retorykę Putina jako dezinformację i cyniczny taktyczny ruch w celu osiągnięcia jego celów, wskazując, że Ukraina jest demokratycznym państwem kierowanym przez żydowskiego prezydenta.

Izraelski minister spraw zagranicznych Yair Lapid, którego zmarły ojciec przeżył Holokaust, podziękował Zełenskiemu za przemówienie.

„Będziemy nadal pomagać narodowi ukraińskiemu w jak największym stopniu i nigdy nie odwrócimy się od tych, którzy znają okropności wojny” – powiedział.

Jednak izraelskie Centrum Pamięci o Holokauście, Yad Vashem, wcześniej stanowczo potępiło potępienie przez Zełenskiego retoryki Putina, chociaż nie wymieniło go konkretnie.

„Dyskurs propagandowy, który towarzyszy obecnym działaniom wojennym, jest pełen nieodpowiedzialnych stwierdzeń i całkowicie niedokładnych porównań z nazistowską ideologią i działaniami przed Holokaustem i w jego trakcie” – podało centrum. „Yad Vashem potępia taką banalizację i zniekształcanie historycznych faktów Holokaustu”.

Społeczeństwo izraelskie szeroko popiera rosyjską inwazję na Ukrainę 24 lutego. Kilka tysięcy osób, z których wielu niosło ukraińskie flagi, zebrało się w niedzielę na głównym placu w Tel Awiwie, aby obejrzeć przemówienie Zełenskiego na dużym ekranie.

Jednak rząd izraelski zajmuje ostrożne stanowisko, próbując odgrywać rolę mediacyjną. Premier Naftali Bennett złożył 5 marca niezapowiedzianą wizytę w Moskwie na spotkanie z Putinem. Następnie izraelski premier rozmawiał co najmniej dwa razy z rosyjskim przywódcą i co najmniej sześć razy z Zełenskim, podało jego biuro.

Minister spraw zagranicznych Izraela zdecydowanie potępił rosyjską inwazję. W tym czasie N. Bennett używał ostrożniejszej retoryki, próbując zachować neutralność.

Zarówno Ukraina, jak i Rosja mają duże społeczności żydowskie, a Izrael próbuje manewrować między Kijowem a Moskwą. Izrael ma również dobre stosunki robocze z rosyjskim wojskiem w sąsiedniej Syrii, gdzie ustanowili specjalną linię komunikacyjną, aby uniknąć kolizji między samolotami bojowymi obu krajów.

Izrael przekazał Ukrainie tonę pomocy humanitarnej i planuje jeszcze w tym tygodniu otworzyć specjalny szpital polowy na zachodniej Ukrainie. Odmawia jednak dostaw broni na Ukrainę lub nałożenia sankcji na Rosję lub jej oligarchów, z których niektórzy są Żydami, i utrzymuje bliskie związki z Izraelem.

V. Zelenskis podkreślił, że to musi się zmienić.

„Wszyscy w Izraelu wiedzą, że twoja obrona przeciwrakietowa jest najlepsza. Jest potężna. Wszyscy wiedzą, że twoja broń jest potężna. Wszyscy wiedzą, że jesteś świetny. Wiesz, jak bronić swoich interesów, interesów swojego narodu. I możesz nam pomóc w obronie nas samych w obronie Ukraińców i Żydów Ukrainy” – powiedział.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.