Ukraina rozpoczyna kontrofensywę wokół Charkowa

31 dzień od początku wojny: Ukraina wydaje się nadal wypierać rosyjskie wojska. Oraz: Prezydent USA Biden spotyka się w Polsce z ukraińskimi ministrami. Wszystkie informacje na blogu aktualności.

Kreml: Nie zostaną powołani rezerwiści

14:12: Rosyjskie Ministerstwo Obrony potwierdziło, że nie chce wykorzystywać rezerwistów w konflikcie ukraińskim. „Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej nie powołuje rezerwistów i nie zamierza wzywać rezerwistów na posterunki wojskowe” – powiedział w sobotę rzecznik resortu. Telefony rzekomo otrzymane przez Rosjan w ostatnich dniach z rosyjskiego wojska są „fałszywe”.

Prezydent RP przyjmuje Bidena w Warszawie

14:06: Prezydent Polski Andrzej Duda przyjął swojego amerykańskiego kolegę Joe Bidena w Pałacu Prezydenckim w Warszawie w związku z wojną na Ukrainie. W sobotnie popołudnie orkiestra wojskowa zagrała amerykańskie i polskie hymny narodowe. To już drugi dzień podróży Bidena do Polski.

Prezydenci Polski i USA Andrzej Duda i Joe Biden na oficjalnym powitaniu. (Źródło: Evelyn Hockstein/Reuters)

Amerykański prezydent chciał wtedy spotkać się z uchodźcami z Ukrainy i wreszcie wygłosić przemówienie na temat wojny na Zamku Królewskim w Warszawie. Wyjazd Bidena do Polski, kraju partnerskiego NATO, dotyczy wojny na Ukrainie.

Baerbock: „Jeśli świat się zmieni, polityka musi się zmienić”

13:45: Federalna minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock (Zieloni) uzasadniła dostawy broni na Ukrainę z powodu rosyjskiej agresji. „Kiedy świat się zmienia, polityka musi się zmienić” – powiedział Baerbock Cottbus w sobotę jako mówca na konferencji Zielonych. „Wspieramy Ukraińców, aby mogli się bronić i walczyć o swoje bezpieczeństwo i pokój”.

Annalena Baerbock: Minister spraw zagranicznych przemawia na krajowej konferencji partii zielonych brandenburskich.  (Źródło: dpa/Bernd Settnik)Annalena Baerbock: Minister spraw zagranicznych przemawia na krajowej konferencji partii zielonych brandenburskich. (Źródło: Bernd Settnik/dpa)

Baerbock ostrzegł, że agresja Putina, łamiąca prawo międzynarodowe, to nie tylko atak na suwerenność Ukrainy i 40 mln Ukraińców, ale także atak na europejski porządek pokojowy. Nie można jednak bezpośrednio interweniować w wojnę, ponieważ zagrażałoby to sąsiednim krajom Ukrainy, które są członkami NATO. „Ważne jest, abyśmy potępili tę wojnę w najostrzejszych słowach i jasno określili, kto może ją zakończyć – i to jest prezydent Rosji”.

Sekretarz Obrony: Dostarczył też paliwo

13:21: Według minister obrony Christine Lambrecht Niemcy dostarczyły Ukrainie nie tylko broń, ale także duże ilości paliwa. To zostało kupione w Polsce, powiedział polityk SPD Editorial Network Germany (sobota). „Ogólnie dostarczamy i dostarczamy regularnie”. Odrzuciła zarzuty o powolne dostawy broni. Ale ona rozumie zniecierpliwienie Ukrainy, powiedział Lambrecht.

Więcej rosyjskich manewrów w Kaliningradzie

13:14: Rosja ponownie przeprowadziła manewry w swojej zachodniej enklawie Kaliningradu. Odbyły się ćwiczenia wojskowe z użyciem rakiet ziemia-powietrze S-400, donosi rosyjska agencja informacyjna Interfax, powołując się na Flotę Bałtycką. W związku z tym wykorzystano również myśliwce Su-27. W połowie marca Rosja przeprowadziła zaplanowane ćwiczenia wojskowe w enklawie Kaliningradu, położonej między Polską a Litwą, krajem NATO.

Ponadto Rosja przeprowadziła także manewry na wyspach Archipelagu Kurylskiego, do których dochodzi roszczenia Japonii, o czym informują japońskie media. Po tym, jak Japonia przystąpiła do sankcji przeciwko inwazji na Ukrainę, Rosja niedawno wycofała się z negocjacji z rządem Tokio w sprawie traktatu pokojowego formalnie kończącego II wojnę światową. Jeden punkt sporny dotyczy roszczeń terytorialnych dotyczących Wysp Kurylskich, które leżą między najbardziej wysuniętą na północ główną wyspą Japonii, Hokkaido, a rosyjskim półwyspem Kamczatka.

Kreml publikuje nowe nagranie zaginionego ministra

13:08: Przez dwa tygodnie prawie nie było po nim śladu, a teraz rosyjski minister obrony Szojgu podobno uczestniczy w trwającym spotkaniu. Jego poprzednia nieobecność podsyciła spekulacje. Tutaj możesz przeczytać więcej na ten temat.

Raport: Ukraina rozpoczyna kontrofensywę wokół Charkowa

12:46: Ukraińskie siły zbrojne podobno rozpoczęły kontrofensywę wokół oblężonego miasta Charków. Donosi o tym amerykański nadawca CNN. W oświadczeniu w Telegramie szef administracji regionalnej Ołeh Syniehubow poinformował o przejęciu tymczasowo zajętych terenów. Walki trwały także w kierunku sąsiednich miast Rohan, Izyum i Chuhuiv. CNN nie może zweryfikować informacji.

Według Syniehubova w nocy miały miejsce tylko 24 naloty. Wobec ataków z poprzednich nocy to „stosunkowo mało”.

12:30 po południu.: Prezydent USA Joe Biden osobiście spotkał się w sobotę z ukraińskimi ministrami spraw zagranicznych i obrony w Polsce. Jak poinformował Biały Dom, prezydent USA spotkał się w warszawskim hotelu Marriott z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kulebą i ministrem obrony Ołeksijem Resnikowem.

Spotkanie w Polsce: Prezydent USA Joe Biden spotkał się w Warszawie z członkami rządu ukraińskiego.  (Źródło: Reuters/Evelyn Hockstein)Spotkanie w Polsce: Prezydent USA Joe Biden spotkał się w Warszawie z członkami rządu ukraińskiego. (Źródło: Evelyn Hockstein/Reuters)

W spotkaniu uczestniczyli także sekretarz stanu USA Antony Blinken i szef Pentagonu Lloyd Austin. Było to pierwsze spotkanie Bidena twarzą w twarz z wyższymi urzędnikami rządowymi w Kijowie od czasu wybuchu wojny na Ukrainie ponad miesiąc temu. Uznano za niezwykłe, że Kuleba i Reznikov mogli opuścić swój kraj na zjazd.

MSW: Do tej pory w Niemczech zarejestrowano 259 980 ukraińskich uchodźców

12:19: Od początku rosyjskiego ataku około miesiąc temu policja federalna zarejestrowała w Niemczech 259 980 ukraińskich uchodźców. Federalne Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poinformowało o tym w sobotę na Twitterze.

Rzeczywista liczba uchodźców nie jest znana, ponieważ nie ma kompleksowych kontroli granicznych – prawdopodobnie będzie znacznie wyższa. Nie jest też odnotowane, ile osób podróżuje z Niemiec do innych krajów.

Proukraińska demonstracja w zdobytym Sławutyczu

11:23: W miejscowości Slavutych na północy Ukrainy, w pobliżu zlikwidowanej elektrowni atomowej w Czarnobylu, mieszkańcy demonstrowali w sobotę przeciwko rosyjskiej okupacji. Jak poinformowała administracja wojskowa obwodu kijowskiego, rozwinęli dużą ukraińską flagę. Według tych informacji żołnierze rosyjscy strzelali w powietrze, aby rozproszyć ludność.

W Sławutyczu mieszkają pracownicy, którzy obsługiwali elektrownię atomową w Czarnobylu, a obecnie nadzorują wycofywane elektrownie. Strefa wykluczenia wokół Czarnobyla jest okupowana przez siły rosyjskie od pierwszych dni wojny.

Rosyjskie wojska weszły teraz do Sławutycza i zajęły szpital, napisał w Telegramie Ołeksandr Pawluk, szef administracji wojskowej. Proukraińskie wiece zdarzają się również wielokrotnie w okupowanych przez Rosję miastach na południu kraju.

Kliczko przedłuża godzinę policyjną w Kijowie

11:13: Burmistrz Kijowa Witalij Kliczko przedłuża godzinę policyjną w stolicy Ukrainy. Ludzie muszą pozostać w domu od 20:00 (czasu lokalnego) w sobotę do 8 rano w poniedziałek rano (czasu lokalnego), powiedział Kliczko w wiadomości online. Decyzję podjęło wojsko. Nie podał dalszych szczegółów.

10:57: Według brytyjskiego Ministerstwa Obrony Rosja nie łagodzi ataków na główne ukraińskie miasta, takie jak Charków, Czernihów i Mariupol. Rosyjskie siły zbrojne polegają głównie na „masowym użyciu bombardowań z powietrza i artylerii w celu zdemoralizowania sił obronnych” – poinformowało w sobotę ministerstwo na Twitterze, powołując się na informacje wywiadowcze. Zapewne Moskwa chce w ten sposób „ograniczyć swoje i tak już znaczne straty kosztem dalszych ofiar cywilnych”.

Wobec doniesień z Ukrainy wiele osób w tym kraju czuje się bezradnych. Chcieliby pomóc przynajmniej darowizną. Tutaj ci pokażemy wybór stowarzyszeń.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.