Umacnianie stosunków polsko-niemieckich – HERZOG Kultur

Dietmara Nietana. Fot. Archiwum HZG
– Reklama –

W środę 9 marca Gabinet Federalny mianował posła do Bundestagu z Düren Dietmara Nietana, koordynatora rządu federalnego ds. polsko-niemieckiej współpracy międzyspołecznej i transgranicznej. Nietan mówi: „Jestem zaszczycony i naprawdę nie mogę się doczekać przyjęcia tej roli”.

Biuro to istnieje od 2004 roku. Zadaniem koordynatora polsko-niemieckiej współpracy międzyspołecznej i transgranicznej jest dbanie o dobre stosunki między Republiką Federalną Niemiec a Rzeczpospolitą Polską. Przed Dietmarem Nietanem funkcję tę pełniła już prof. Gesine Schwan (2004-2009), była minister stanu Cornelia Pieper (2009-2013) i premier Brandenburgii Dietmar Woidke (2014-2022).

Niezależnie od tego, czy osoby dojeżdżające codziennie do pracy przekraczają granicę, aby dostać się do pracy, współpraca w regionach przygranicznych, lepsze połączenia kolejowe, dwujęzyczność, wspólne projekty gospodarcze i kulturalne i wiele więcej: koordynator współpracy na granicy międzyspołecznej i polsko-niemieckiej opracowuje propozycje, jak zintensyfikować transgraniczność współpraca. Dietmar Nietan chce prowadzić kampanię na rzecz zrozumienia i zaufania po obu stronach granicy, co zostało udowodnione do tej pory.

„Społeczeństwo obywatelskie jest mi szczególnie bliskie, bo to kontakt między ludźmi podtrzymuje relacje między oboma krajami. Ze stanowiska Prezydenta Federalnego Przedsiębiorstw Polsko-Niemieckich znam entuzjazm, z jakim niezliczone rzesze ludzi niestrudzenie pracują na rzecz niemiecko-polskiego sąsiedztwa po drugiej stronie granicy. Niemcy i Polacy są ze sobą połączeni na wiele sposobów i razem już wiele osiągnęli! Chcę jak najlepiej wspierać to wielkie zaangażowanie na moim nowym stanowisku – podkreśla Dietmar Nietan.

„W ciągu ostatnich kilku dni pojawiły się zupełnie nowe i ogromne wyzwania: nasz sąsiedni kraj Polska w ciągu zaledwie kilku dni od wybuchu wojny rosyjskiej z Ukrainą przyjął już ponad milion ukraińskich uchodźców, a d „Inni przybywają co Potrzebna jest tu także nasza solidarność jako sąsiedzi i jako Europejczycy, tutaj się spotkamy – mówi Nietan.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.