Unia apeluje o stacjonarne kontrole na granicach z Polską i Czechami

Berlin. W obliczu wciąż dużej liczby nielegalnych wjazdów uchodźców, w szczególności przez granice krajów związkowych we wschodnich Niemczech, debata na temat środków zaradczych nasila się. Według policji federalnej na koniec czerwca wykryto około 45 000 tzw. nielegalnych przekroczeń granicy. Większość uchodźców pochodzi z Syrii, Afganistanu, Turcji, Gruzji i Rosji.

Więcej informacji po ogłoszeniu

Więcej informacji po ogłoszeniu

Lider unijnej grupy parlamentarnej Friedrich Merz powiedział w środę w Bundestagu, że nie chce nowych kontroli granicznych, które najwyraźniej wiązałyby się z ciągłymi kontrolami na granicach zewnętrznych, tak jak miało to miejsce przed wprowadzeniem systemu Schengen. Ważne jest jednak kontrolowanie granic z Polską i Czechami „tak samo jak z Austrią”. Istnieją jedynie selektywne stałe kontrole, dzięki którym policja federalna może bezpośrednio zawracać ludzi.

Rząd federalny chce ułatwić eksmisje

Kanclerz Olaf Scholz (SPD) mówił o najnowszych decyzjach rządu federalnego. Pragnie ułatwiać deportacje, na przykład poprzez przedłużanie przetrzymywania w oczekiwaniu na deportację lub skuteczniejszą kontrolę nad zakwaterowaniem uchodźców. Ponadto rząd niedawno podjął decyzję o uznaniu Gruzji i Mołdawii za bezpieczne kraje pochodzenia. Wnioskodawcy z bezpiecznych krajów pochodzenia mają znacznie większe trudności z udowodnieniem, że byli prześladowani. Muszą szybciej opuścić Niemcy i mają mniejsze możliwości legalnej obrony.

Więcej informacji po ogłoszeniu

Więcej informacji po ogłoszeniu

Od stycznia do lipca wpłynęło 6612 wniosków o azyl od Gruzinów i 1910 wniosków o azyl od Mołdawian, przy ogólnym wskaźniku akceptacji wynoszącym 0,1%. W tym samym okresie około 175 000 osób po raz pierwszy złożyło wniosek o azyl w Niemczech. To o 78 proc. więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

Komisarz rządu federalnego ds. Niemiec Wschodnich Carsten Schneider (SPD) powiedział redakcji Niemiec (RND): „Nielegalna imigracja narusza prawo niemieckie i europejskie. Należy temu zapobiegać. Najnowsza decyzja ministrów spraw wewnętrznych UE to „największy krok naprzód od dekady”. Umowa przewiduje procedury azylowe na zewnętrznych granicach UE.

Schneider dodał jednak: „Niektóre propozycje będące obecnie przedmiotem dyskusji, takie jak stacjonarna kontrola graniczna, nie wydają mi się odpowiednie. Byłaby to poważna interwencja dla regionów przygranicznych i wielu osób dojeżdżających do pracy. „Nie sądzę, aby obecnie wskazane były dalsze działania” – podkreślił polityk SPD. „Zamiast tego należy odrzucać osoby, które do nas przychodzą, a nie mają azylu”.

Saksonia i Brandenburgia podejmują własne działania

Tymczasem Brandenburgia i Saksonia coraz częściej podejmują własne działania. Minister spraw wewnętrznych Brandenburgii Michael Stübgen (CDU) chce zwiększyć presję na gangi przemytnicze i szeroko wykorzystać policję państwową na pograniczu z Polską. Nie można jednak w ten sposób bezpośrednio zapobiegać nielegalnej imigracji – podkreśliło MSW. Jest to możliwe tylko wtedy, gdy Rząd Federalny powiadomi o kontrolach granicznych zgodnie z Kodeksem Schengen. Od miesięcy Stübgen zwracał się do federalnej minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser (SPD) o zezwolenie na stałe kontrole na polskiej granicy, tak jak to miało miejsce na granicy Bawarii i Austrii.

Więcej informacji po ogłoszeniu

Więcej informacji po ogłoszeniu

Saksonia wysłała ostatnio więcej policji stanowej do przeprowadzania kontroli w regionach przygranicznych; ich celem są także głównie przemytnicy ludzi. Oczywiście ich uprawnienia również są ograniczone, bo policja federalna faktycznie zajmuje się kontrolami na zewnętrznych granicach Niemiec.

Bianca Robbins

„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *