Unikalne znaki ukraińskiej wolności – w Muzeum Pałacu Władców – MadeinVilnius.lt

W sali dla zwiedzających Muzeum Pałacu Królewskiego otwarto wystawę, która prezentuje bardzo rzadkie na świecie pierwsze ukraińskie zamówienia państwowe. Dziennikarz, badacz falerystyki Vilius Kavaliauskas Na początku XX wieku państwo ukraińskie pożyczyło wystawie nagrody, aby każdy zwiedzający mógł zapoznać się z początkiem niepodległości nowoczesnego państwa ukraińskiego, której dziś Rosja chce zaprzeczyć i niszczyć.

„Odwaga Ukraińców to nie tylko dzisiaj. Trzy tygodnie wcześniej od nas – w 1918 roku. 22 stycznia ogłoszono Ukraińską Republikę Ludową. Początek był podobny – wymuszona przyjaźń z kajzerem niemieckim, później, po rewolucji, Niemcy się wycofali i pozostał kolejny wróg – Rada Bolszewików, hetman Pawło Skoropadskij, Kierunek – zmienił się rząd, a walka o zachowanie państwa stawała się coraz trudniejsza – mówi kolekcjoner Vilius Kavaliauskas.

Pierwsze ukraińskie zamówienia państwowe będą eksponowane w sali dla zwiedzających Muzeum Izby Lordów od czwartku, gdzie każdy zwiedzający będzie mógł swobodnie zapoznać się z reliktami państwa ukraińskiego. Część nagród znajdujących się w zbiorach V. Kavaliauskasa została wypożyczona do Narodowego Muzeum Historii Ukrainy w Kijowie dwa lata temu. Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem. Okoliczności historyczne sprawiły, że te regalia nie przetrwały na Ukrainie. Jej symbole państwowe przechowywane są w muzeach i kolekcjach prywatnych w innych krajach.

V. Kavaliauskas opracował historię każdej nagrody: na emigracji Ukraińców ogłoszono ją „wiecznym porządkiem”. Powstaje wówczas Krzyż Armii Galicyjskiej. Już na emigracji w latach 1927-1932. Powstał Krzyż Przywództwa, medal 10-lecia niepodległości Ukrainy, Krzyż Szymona Petliūry ”- wyjaśnia V. Kavaliauskas.

Ukraińscy bojownicy zawsze byli wytrwali. Po sowieckiej okupacji kraju jednostki bojowników ukraińskich działały w sąsiednich krajach, takich jak Polska i Niemcy. Bojownicy wierzyli, że powrócą do ojczyzny i utworzą niepodległe państwo ukraińskie. Zamówiono nagrody, w diasporze istniały władze polityczne. Kolejna wyjątkowa nagroda prezentowana w Muzeum Pałacowym pochodzi z lat 1920-1926. W Paryżu wybito Order Buławy, poświęcony nowo wybranemu hetmanowi wielkiemu.

Politycy ukraińscy starannie przygotowywali się do ogłoszenia niepodległości później, w czasie II wojny światowej. Najwyższy zaszczyt przyszłego państwa został potajemnie zamówiony w Pradze – Order św. Michała Archanioła. Warsztat jubilerski Karnet-Kisely, w którym powstała ta marka, był wówczas jednym z najsłynniejszych w Europie (wyprodukował też odznakę honorową lotników litewskich „Stalowe Skrzydła”). Jednak niemiecka tajna policja śledziła działania Ukraińców iw 1943 roku. W Pradze przy przyjmowaniu pierwszej partii zamówień aresztowano klientów i producentów, a same zamówienia skonfiskowano. Jedyny ocalały komplet tych orderów znajduje się obecnie w zbiorach V. Kavaliauskasa i eksponowany w Muzeum Pałacu Królewskiego.

Pokaz rzadkich śladów walk o wolność Ukrainy jest znakiem solidarności Muzeum Izby Lordów z walczącym krajem. Oddajmy hołd braterskiemu narodowi i jego walce, zapoznajmy się z chwalebną historią Ukrainy i lojalnością Ukraińców wobec wolności.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *