Uprowadzony w wieku 13 lat: obóz pracy przymusowej w Bochum – Zagłębie Ruhry – aktualności

Wielu przymusowych robotników to cywile z Polski, Rosji i Ukrainy, porwani przez nazistów. Jednym z nich był Nikołaj Storoschenko: w 1942 r. Ukrainiec został przymusowo zwerbowany przez nazistów wraz z ojcem. Chłopiec miał wtedy 13 lat.

180 lokalizacji z tysiącami robotników przymusowych w Bochum

Jak wielu innych robotników przymusowych, musiał pracować w kopalni Constantine, ponieważ górnicy byli żołnierzami z pierwszej linii. Po pewnym czasie chłopiec ulega poważnemu wypadkowi, trafia do szpitala, a później pracuje w kuchni kopalni. Jego ojciec umiera z wycieńczenia i nadużyć, których doświadczają.

W Bochum było w sumie 180 obozów z tysiącami robotników przymusowych. Według sojuszu Bochum przeciwko prawicy byli po prostu zaopatrywani przez firmy w taki sposób, że wystarczyło do przetrwania.

W szczególności obóz Bochum w Niemczech

W połowie 1944 r. w obozie Bergener Strasse w Bochum, gdzie przetrzymywany był również Nikołaj Storoschenko, mieszkało ponad 600 osób. w URODZIĆ SIĘ.– W tym czasie na terenie znajdowało się dziewięć budynków z czerwonej cegły, kwatery mieszkalne i biuro komendanta. Obóz w Bochum jest jednym z ostatnich obozów pracy przymusowej w Niemczech.

Po wojnie do obozu przenieśli się górnicy, a później także pracownicy gościnni. Wielu mieszka tam od dziesięcioleci i cieszy się, że to robi. Pamięć o tym, co było, wyblakła. Dziś wieś wygląda jak mieszanka dzikiego rodzinnego ogrodu i budownictwa socjalnego.

Miasto przypomina historię kolonii

W Dzień Pomnika miasto Bochum chce upamiętnić historię osady. Zainteresowani mogą odwiedzić były obóz pracy przymusowej w Bochum w niedzielę w godzinach 11:00-16:00. Istnieją informacje i wycieczki z przewodnikiem na temat historii tego miejsca i historii Mikołaja Storoszenki.

Pierce Caldwell

„Guru kulinarny. Typowy ewangelista alkoholu. Ekspert muzyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *