USA i UE zaniepokojone kontrowersyjnym prawem medialnym w Polsce

Debata sejmowa w Warszawie

Prawo stanowi, że inwestorzy spoza UE mogą posiadać maksymalnie 49% polskich spółek medialnych.


(zdjęcie: dpa)

Warszawa Stany Zjednoczone i UE wyraziły zaniepokojenie przyjęciem kontrowersyjnej ustawy medialnej w Polsce. Stany Zjednoczone wezwały prezydenta Polski Andrzeja Dudę do obrony wolności słowa i niezależnej działalności gospodarczej. Stany Zjednoczone są głęboko zaniepokojone prawem, które zagraża nie tylko wolności słowa i prasy, ale także zaufaniem inwestorów zagranicznych do przestrzegania przez Polskę traktatów – powiedział w piątek rzecznik Departamentu Stanu.

Komisja Europejska stwierdziła, że ​​projekt po raz kolejny pokazał stosunek Polski do wartości demokratycznych i zasad praworządności. „Kiedy ustawa wejdzie w życie i nie będzie zgodna z przepisami UE, Komisja nie zawaha się podjąć działań” – powiedziała wiceprzewodnicząca Vera Jourova. UE od dawna oskarża Polskę o łamanie praw demokratycznych i zasad unijnych.

Proponowana legislacja spotyka się również z oporem w samej Polsce. Politycy opozycji skrytykowali doraźne działania koalicji rządzącej wokół PiS jako naruszające prawo i normy demokratyczne. Przyjęcie projektu znalazło się w porządku obrad z krótkim wyprzedzeniem w piątek. Polityk lewicy Joanna Scheuring-Wielgus wyjaśniła, że ​​posłowie zostali powiadomieni SMS-em na 24 minuty przed głosowaniem. Zgodnie z zasadami należy to zrobić z trzydniowym wyprzedzeniem.

Prawo stanowi, że inwestorzy spoza UE mogą posiadać maksymalnie 49% polskich spółek medialnych. Szczególnie ucierpiałby kanał informacyjny TVN24, którego operatorem jest amerykańska grupa medialna Discovery. Discovery nie posiada akcji bezpośrednio, ale poprzez spółkę zależną z siedzibą w Holandii. Ale ta sztuczka nie byłaby już legalna zgodnie z nowym prawem. Prezydent Duda musi teraz zdecydować, czy podpisze ustawę, czy nie. Wcześniej zasugerował, że może skorzystać z prawa weta. Duda jest blisko rządu.

Najlepsze prace dnia

Znajdź najlepsze oferty pracy teraz i
zostać powiadomiony e-mailem.

Nieprzerwany: Baerbock w Warszawie – trudna pierwsza wizyta u wschodniego sąsiada

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.