USA: Sankcje nałożone na irańskich Strażników Rewolucji będą kontynuowane nawet po wznowieniu umowy nuklearnej

Stany Zjednoczone będą nadal nakładać sankcje na irański Korpus Strażników Rewolucji, nawet jeśli porozumienie o ograniczeniu programu nuklearnego tego kraju zostanie wznowione, powiedział w niedzielę specjalny wysłannik USA Robert Malley.

Iran nalegał, aby usunięcie Korpusu Strażników Rewolucji (IRGC) z amerykańskiej listy organizacji terrorystycznych było częścią umowy nuklearnej, o której dyplomaci mówią, że zbliża się do końca.

Jednak wysłannik USA w Iranie, pan Malley, powiedział na konferencji w Doha w Katarze, że „IRGC będzie nadal sankcjonowana przez prawo USA, a nasze podejście do IRGC pozostanie takie samo”.

Strażnik znajduje się na liście organizacji terrorystycznych za działania Iranu na rzecz rządu syryjskiego, rebeliantów Jemeńskiego Hussa i libańskiego ugrupowania Hezbollah.

Szef unijnej polityki zagranicznej Joseph Borrell powiedział w sobotę na forum Doha, że ​​nowa umowa nuklearna zostanie podpisana „w ciągu kilku dni”.

Od kwietnia 2021 r. Iran negocjuje wznowienie umowy bezpośrednio z Wielką Brytanią, Chinami, Francją, Niemcami i Rosją, a pośrednio z USA.

Koordynator UE ds. rozmów wiedeńskich, Enrique Mora, przybył do Teheranu, mając nadzieję na znalezienie sposobu na rozwiązanie pozostałych różnic.

Jednak Malley ostrzegł na forum przywódców politycznych i biznesowych w Doha, że ​​umowa nie jest „nieunikniona” i nie ma gwarancji, że zostanie ona szybko zawarta.

„Jesteśmy całkiem blisko”, powiedział o rozmowach, ale dodał: „Byliśmy blisko od jakiegoś czasu. Myślę, że to wszystko, co trzeba wiedzieć o złożoności problemów. »

Tuż przed przemówieniem Malleya Sayyid Kamalis Charazzi, były minister spraw zagranicznych Iranu, a obecnie doradca najwyższego przywódcy kraju, podkreślił znaczenie Gwardii Rewolucyjnej.

„Tak, to nieuniknione, ale zależy to od woli politycznej Stanów Zjednoczonych” – powiedział Kharrazi o umowie, która zastąpi pakt, z którego Stany Zjednoczone wycofały się w 2018 roku.

„IRGC naprawdę musi zostać usunięty z listy amerykańskich organizacji terrorystycznych” – powiedział.

„IRGC jest armią narodową, a armia narodowa nie może być uważana za grupę terrorystyczną” – powiedział Kharrazi.

W kwietniu 2019 r. Stany Zjednoczone pod przewodnictwem byłego prezydenta Donalda Trampo dodały Gwardię Rewolucyjną do swojej listy zagranicznych organizacji terrorystycznych.

Nastąpiło to rok po jednostronnym wycofaniu się Trumpa z umowy nuklearnej z 2015 roku, oficjalnie znanej jako Wspólny Kompleksowy Plan Działania (JCPOA).

SK Kharrazi powiedział również, że Iran chce zapewnień, że USA nie będą już wycofywać się z umowy. Pan Malley powiedział, że pod koniec kadencji prezydenta Joe Bidena nie będzie żadnych gwarancji.


Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.