„Vinted” do Lenkijoje privalės zapłacić 1,15 mln. euro przyjemność | Firma

Witryna z wiadomościami Kaip Rasha businessinsider.com.pl„Vinted” sulauka milioninės baudos iš W Lenkijos konkurencją jest Usługa Monitoringu Ochrony Praw Konsumentów (UOKiK).

Vekisms reguliuotojo tirismas dēl įmonės rozpoczęło się w 2021 roku. We wrześniu Vinted został oskarżony o dwie nielegalne praktyki.

Sprzedaż UOKiK užkliuvo šorkej navitsita trvka. Reguliuotojo išplatintame početishme powstaje, gdy „Vinted” nie powiadomi odpowiednio sprzedawców, kiedy dostęp do zarobionych pieniędzy może zostać zablokowany, jeśli nie zostaną spełnione dodatkowe warunki związane z weryfikacją tożsamości.

„Jeżeli użytkownik dostawcy płatności – firmy ADYEN – nie dostarczył dowodu osobistego, paszportu, prawa jazdy z kontem bankowym, firma mogła zablokować otrzymane podczas sprzedaży pieniądze. Firma nie informuje poprawnie, kiedy środki są wypłacane po potwierdzeniu płatności. Użytkownik nie mógł tego wiedzieć ani z regulaminu na platformach, ani z e. pieniędzy, które gromadzimy w środkach otrzymanych z odroczonych transakcji Vinted.pl, na etapie sekurytyzacji” – wynika z raport regulatora.

Svetainės nuostatuose wskazano tylko wtedy, gdy pieniądze z e.piniginės można przelać na konto bankowe. Powiadomienia o konieczności potwierdzenia tożsamości użytkownika są zazwyczaj podawane, gdy tylko operacja sprzedaży została już przełożona. UOKiK uznaje to za naruszenie przepisów.

Nie sprecyzowano też, jakie wymagania musi spełniać dany dokument – ​​odrzucano np. skany dokumentów zawierające określone dane, czarny długopis czy pismo odręczne bez logo banku – czytamy w raporcie.

W Polsce regulatorem jest w praktyce „Vinted”, stosowany wobec kupującego.

Według raportu użytkownicy platform nie dostarczają wystarczających informacji o zakupie bez opłat za „ochronę kupującego” oferowanych przez platformę. Opłaty te obejmują zwrot pieniędzy, jeśli zakupiony przedmiot nie zostanie wysłany lub zwrócony w stanie uszkodzonym, a także gwarancje bezpiecznej płatności.

„Chociaż firma umożliwia zakup sandoriusa bez „Pirkejų apogosų”, nie ma opisu, jak korzystać z tej procedury. Kupujący musi wyrazić zgodę na kliknięcie przycisku „Zamawiany towar”, aby negocjować ze sprzedawcą i zapłacić za dostawę zakupionych przedmiotów .Z drugiej strony kliknięcia „Kup teraz” z Mygtuko są automatycznie powiązane z opłatą „Pirkejo apogosso”, która wynosi 2,9 zł plus 5% pirkinio kainos.

„Ta decyzja nie oznacza, że ​​przedsiębiorcy mają umożliwiać zakup bez dodatkowych kosztów, ale powinni informować o takiej możliwości, jeśli taka istnieje” – czytamy w komunikacie UOKiK.

Łączna kwota korzyści finansowych dla obu praktyk sięga 5 mln. 360 tysięcy złotych. Ponadto firma poinformuje użytkowników o decyzji w sprawie stosowanych praktyk na stronie Vinted.pl w serwisie społecznościowym Facebook.

Te dwa wykroczenia doprowadziły UOKiK do przyznania spółce 5 360 447 zł odszkodowania.

Użytkownicy platform na Litwie mogą przy zakupie skorzystać z opłaty „Pirkejų apogosų”, a także bezpośrednio kontaktować się ze sprzedawcami, nie płacąc podatku tokio. W tym przypadku kupujący nie wiedział mokesčiu surishť garantiejų.

Mamy nadzieję uzupełnić uwagi firmy.

Poprzednikiem „Vinted” był „My Clothes” w Mildos Mitkutės, założony przez Justo Janausko w 2008 roku. Na Litwie szybko rozszerzył swoją działalność na Vokietija, JAV. Od 2014 roku platforma na Litwie persivadino į „Vinted”.

w 2019 roku „Vinted” przyciągnął 128 milionów. Inwestowanie w euro stało się pierwszym jednorożcem na Litwie. Nazywa się to technologianiai startuoliai, których wartość przekracza 1 miliard. euro.

Danielle Currey

"Zły ewangelista zombie. Bacon maven. Fanatyk alkoholu. Myśliciel chcący. Przedsiębiorca."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *