W cieniu wojny: Igrzyska Paraolimpijskie otwarte w Pekinie — wiadomości sportowe o hokeju na lodzie, sportach zimowych i nie tylko

Po inwazji Rosji na Ukrainę polityka i sport stały się nierozłączne. Pomimo barwnej ceremonii otwarcia, na Zimowych Igrzyskach Paraolimpijskich w Pekinie nastrój jest raczej przygnębiony.

Rozpoczęły się Zimowe Igrzyska Paraolimpijskie w Pekinie, w cieniu wojny na Ukrainie.

Po wykluczeniu Rosja i Białorusi tylko 46 drużyn wzięło udział w ceremonii otwarcia – przy gromkim aplauzie ukraińskich sportowców, z których niektórzy odbyli czterodniową odyseję ze swojej rozdartej wojną ojczyzny. Z wyraźną krytyką Rosji prezydent Paraolimpiady Andrew Parsons powiedział w namiętnym przemówieniu: „XXI wiek to czas dialogu i dyplomacji, a nie wojny i nienawiści”.

„Dążymy do lepszego i silniejszego, inkluzywnego świata, wolnego od nienawiści i ignorancji, wolnego od konfliktów i sporów” – powiedział Brazylijczyk na stadionie narodowym, znanym jako „Ptasie Gniazdo”. Bez słowa szef chińskiego państwa i przywódca partii Xi Jinping ogłosił otwarcie 13. Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich o 21:02 (2:02 CET). O 21:33 (2:33 CET) płomień został zapalony.

Forster i Fleig niosą niemiecką flagę

Monoskier Anna-Lena Forster i biathlonista Martin Fleig wnieśli na stadion niemiecką flagę dla 17-osobowej niemieckiej drużyny. Członkowie delegacji niemieckiej zdjęli czapki. Powinna być wyrazem pauzy i upamiętnienia sytuacji na Ukrainie i ofiar wojny.

Igrzyska Światowe odbędą się do 13 marca w trzech miejscach w Pekinie oraz w oddalonych o 200 kilometrów górach Zhangjiakou i Yanqing. Po 2008 roku Pekin jest pierwszym miastem, w którym odbywają się Zimowe Igrzyska po Igrzyskach Letnich. Wystartowało 564 sportowców, więcej niż kiedykolwiek.

przeczytaj też

Zimowe Igrzyska w Pekinie

Cienie na Igrzyskach Paraolimpijskich: Putin, Pandemia i Pekin

Gospodarz Chin, który już znajduje się pod pręgierzem łamania praw człowieka, rozprawiania się z Hongkongiem i cięcia Tajwanu, również odgrywa kontrowersyjną rolę w konflikcie na Ukrainie. Więc Pekin daje prezydentowi Rosji Władimir Putin nadal popiera i odmawia potępienia inwazji.

Podczas gdy krytycy praw człowieka w Chinach nadal twierdzili, że sport i polityka powinny być oddzielone, zakończyło się to po inwazji, przynajmniej jeśli chodzi o Rosję. W wyniku odwrócenia, Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski uchylił swoją początkową decyzję o przyjęciu sportowców z Rosji i Białorusi. Ponieważ stowarzyszenia, drużyny i sportowcy grozili wówczas bojkotem, komisja dostrzegła „praktyczność Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich” i wykluczyła je.

Części ukraińskiego zespołu w trasie przez wiele dni

Z powodu wojny części 54-osobowego zespołu ukraińskiego były w drodze przez cztery dni – najpierw z Kijowa przez Lwów przez granicę do Polski, potem przez Słowację i Austrię do Mediolanu, by polecieć do Pekinu. „To cud, że wszyscy się tu znaleźliśmy” – powiedział Valery Sushkevich, szef delegacji. „Wielu członków naszego zespołu musiało uciekać, ponieważ wybuchły pociski i granaty”. Martwią się teraz o swoich bliskich w domu, o których nie mają żadnych wiadomości. „Wszyscy się martwią” – powiedział.

Złożona technicznie ceremonia otwarcia na podłodze stadionu w kształcie ekranu zbudowanego z diod LED była pełna symboli – w tym aluzjami do pokoju, jedności i solidarności. Kierownictwo artystyczne po raz kolejny znalazło się w rękach gwiazdorskiego reżysera Zhang Yimou. Hasło „Zmiana zaczyna się od sportu” wyemitowano w alfabecie Braille’a. Promował także ruch #WeThe15, który opowiada się za osobami niepełnosprawnymi, które stanowią 15% światowej populacji.

Nastrój u sportowców „przygnębiony”

Ponieważ Chiny wdrożą ścisłą strategię zerowego Covida, Igrzyska Paraolimpijskie, podobnie jak igrzyska olimpijskie w lutym, odbędą się przy bardzo surowych środkach ostrożności. Wszyscy uczestnicy mogą podróżować wyłącznie w torach zamkniętych i są całkowicie odcięci od reszty kraju. Każdy powinien być codziennie testowany. Zarażeni ludzie będą izolowani. Widzowie zagraniczni ponownie nie mają wstępu na mecze z powodu pandemii. Bilety wstępu dystrybuowane są wyłącznie w sposób kontrolowany.

Według prezesa Niemieckiego Związku Sportowego Osób Niepełnosprawnych Friedhelma Juliusa Beuchera nastroje sportowców były „przygnębione”. Wykluczenie Rosji z Radia Bawarskiego nazwał „ważnym symbolem”. „Teraz, gdy decyzja została podjęta, irytacja zniknęła” – powiedział Beucher. „Mam nadzieję, że teraz możemy skupić się na zawodach”. Skrytykował rosyjskich sportowców, „którzy żarliwie chwalili Putina”.

Niemiecki flagowiec Fleig powiedział na ZDF: „Dla mnie osobiście jest to trochę dziwne i trudne do skupienia się na podstawach wydarzenia sportowego”. Z drugiej strony, jego kolega z drużyny Forster „w końcu poczuł prawdziwe paraolimpijskie uczucie”: „Teraz rozpoczynają się mecze. Nie mogę się doczekać”.

© dpa-infocom, dpa:220304-99-385346/5

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *