W Lenkijoje – katastrofa ekologiczna: z powodu zanieczyszczenia w Oderyjach giną ryby, pływanie jest zabronione

Na początku tygodnia w Lenkijos žiniaskailadoje pojawił się raport, że gdy Odra jest mocno zanieczyszczona, ostatecznie jest to katastrofa ekologiczna. Jak donosi gazeta.pl, uważa się, że wyschła rzeka na Śląsku Żemutynskim w Vaivadijoje, Olavos apylinkėse, około 26-17 lipca.

Woda stała się mętna, wydzielała nieprzyjemny zapach, a na powierzchnię wypłynęły tysiące martwych ryb.

Mieszkańcy, których domy znajdują się blisko tej rzeki, a także turyści, nie zawsze mogli pływać w Oderach, ale nie wolno im było niepotrzebnie pływać w wodzie, a także nie jedli martwych ryb. Wkrótce pojawiły się doniesienia o innych martwych zwierzętach wodnych, w mediach społecznościowych pojawiło się zdjęcie martwego bobra.

„Facebook”/fot. Martos M./Nugaišusios žuvys Oderyje

Naukowcy od jakiegoś czasu rozpowszechniają spekulacje, że Oderis mogła zostać zanieczyszczona.

Reżyser „Lenkijos vandenų”, Przemysław Daca, potwierdza, że ​​Odrę dotknęła poważna katastrofa ekologiczna. W rzekach Śląska Żemutynskiego są tysiące martwych ryb.

Niemieckie media doniosły o odkryciu rtęci w próbkach wody rzecznej. Rbb24.de donosi, że gdy według danych portalu ilość metali ciężkich była tak duża, że ​​nie można jej było określić, postanowiono pobrać nowe próbki i zmapować testy.

Jednak to właśnie rtęć stała się przyczyną świecenia ryby, ale nie jest to jeszcze potwierdzone.

„Gyvsidabris yra toxiškas, jest szczególnie szkodliwy dla dzieci, jest szkodliwy dla kobiet w ciąży, uszkadza mózg, nerki, žarnyną” – ďspėja Lenkijos medikai.

Ich oświadczenie, jeśli potwierdzą się dane tych niemieckich specjalistów, to zanieczyszczenie Oderio będzie stanowić bardzo poważne zagrożenie dla ludzi. Rtęć dostaje się do organizmu człowieka przez skórę, drogi oddechowe i przewód pokarmowy. Dlatego ludzie muszą być bardzo ostrożni.

Gyvsidabris jest toksyczny, szczególnie szkodliwy dla dzieci i kobiet w ciąży.

Šalia Oderio jīvāntys lenkai dalijasi nuogąstavimais, gdy powietrze nie ochładza się (temperatura w Lenkijo sięga +30 stopni), woda w rzece staje się mętna, aw chmurach pojawia się niebezpieczna substancja. Nie wiadomo jednak, kto korzysta z wód gruntowych w miejscach, z których wydobywa się wodę pitną.

Jak podaje Gazeta.pl, z Oderio usunięto już około 10 ton martwych ryb. Dlatego jestem w rzece szybciej niż powinno być – martwa ryba ładnie pachnie.

Jednak wiceminister infrastruktury Grzegorzas Witkowskis potrafił już wywołać oburzenie, które, jak powiedziałem, rzeki nie bało się.

W Polsce premier Mateusza Morawiecki napisał na Twitterze, że kiedy rozmawiała z Liubusho, przywódcą Vaivadijos, o sytuacji w Oderach, odpowiadają za nią przedstawiciele savivaldyvių. Wskazane jest również sprawdzenie wszystkich zbiorników wodnych na tym obszarze, a także innych miejsc, w których mogło również wystąpić zagrożenie.

Jak dotąd jest to spowodowane zanieczyszczeniem. Istnieją jednak obawy, że zanieczyszczenia nie dotrą do Bałtyku.

Oderis, zwana Odrą w Lenkiji, jest drugą co do wielkości rzeką w Lenkiji (po Vyslos), przepływającą przez Lenkiję (742 km, w tym 187 km długą ścianę z Niemcami) i Czechy (112 km). Įtaka į maria szczecińska, potem trzy oddziały – į Baltijos jūrą.

Danielle Currey

"Zły ewangelista zombie. Bacon maven. Fanatyk alkoholu. Myśliciel chcący. Przedsiębiorca."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *