W Muzeum Pałacu Suwerenów – znaki wolności Ukrainy z kolekcji V. Kavaliauskasa

Order Państwowy Ukrainy ze zbiorów Viliusa Kavaliauskasa. Fot. Mindaugas Kaminskas

W sali dla zwiedzających Muzeum Pałacu Królewskiego otwarto wystawę, która prezentuje bardzo rzadkie na świecie pierwsze zamówienia państwa ukraińskiego z kolekcji Viliusa Kavaliauskasa, dziennikarza i badacza falerystyki.

V. Kavaliauskas te XX w. Na początku XIX w. państwo ukraińskie pożyczało nagrody wystawie ilustrującej początek niepodległości nowoczesnego państwa ukraińskiego, której dziś Rosja chce zaprzeczyć i zniszczyć.

„Odwaga Ukraińców to nie tylko dzisiaj. Trzy tygodnie wcześniej od nas – w 1918 roku. 22 stycznia ogłoszono Ukraińską Republikę Ludową. Początek był podobny – wymuszona przyjaźń z kajzerem niemieckim, później, po rewolucji, Niemcy się wycofali , i pozostał kolejny wróg – Rada Bolszewików, hetman Pawło Skoropadskij, Kierownictwo – zmienił się rząd, a walka o zachowanie państwa stawała się coraz trudniejsza” – powiedział V. Kavaliauskas w raporcie Muzeum Pałacu Królewskiego.

Część nagród znajdujących się w zbiorach V. Kavaliauskasa została wypożyczona do Narodowego Muzeum Historii Ukrainy w Kijowie dwa lata temu. Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem. Okoliczności historyczne sprawiły, że te regalia nie przetrwały na Ukrainie. Według raportu, symbole państwowe są przechowywane w muzeach i kolekcjach prywatnych w innych krajach.

V. Kavaliauskas zgromadził także historię każdej nagrody.

Pierwsze ukraińskie odznaczenie bojowe, Order Kawalerów Żelaznego Krzyża, potwierdził w październiku 1920 r. Szymon Petlura (wykonany w 1928 r.). na emigracji Ukraińców ogłoszono „wieczny porządek”. Powstaje wówczas Krzyż Armii Galicyjskiej. Już na emigracji w latach 1927-1932. Powstał Krzyż Przywództwa, medal 10-lecia niepodległości Ukrainy, Krzyż Szymona Petlury.

Kolejna pojedyncza nagroda prezentowana jest w latach 1920-1926. W Paryżu wybito Order Buławy, poświęcony nowo wybranemu wielkiemu hetmanowi.

„Ukraińscy bojownicy zawsze byli wytrwali. Po sowieckiej okupacji kraju jednostki ukraińskich bojowników działały w sąsiednich krajach, takich jak Polska i Niemcy. Bojownicy wierzyli, że wrócą do ojczyzny i utworzą państwo Niezależne Nagrody Ukraińskie i tam były władzami politycznymi w diasporze.

Politycy ukraińscy starannie przygotowywali się do ogłoszenia niepodległości później, w czasie II wojny światowej. Najwyższy zaszczyt przyszłego państwa został potajemnie zamówiony w Pradze – Order św. Michała Archanioła. Warsztat jubilerski Karnet-Kisely, w którym powstała ta marka, był wówczas jednym z najsłynniejszych w Europie (wyprodukował też odznakę honorową lotników litewskich „Stalowe Skrzydła”).

Jednak niemiecka tajna policja śledziła działania Ukraińców iw 1943 roku. W Pradze przy przyjmowaniu pierwszej partii zamówień aresztowano klientów i producentów, a same zamówienia skonfiskowano. Jedyny zachowany pojedynczy zestaw tych orderów jest dziś zachowany w kolekcji V. Kavaliauskasa i eksponowany w Muzeum Pałacu Suwerenów” – czytamy w raporcie.

Jednocześnie VŽ przypomina, że ​​w Muzeum Pałacu Królewskiego odbywa się zadziwiająco piękna międzynarodowa wystawa „Mistycyzm rzeźby barokowej: Johann Georg Pinzel i inni w XVIII wieku. Mistrzowie Lwowa”, która przedstawia osobliwy fenomen rzeźby późnobarokowej powstałej na terenie dzisiejszej zachodniej Ukrainy.

Opracowano na podstawie informacji z Muzeum Pałacowego.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię osobistym biuletynem, gdy tylko zostaną wymienione w „Verslo žinios”, „Sodra”, Centrum Rejestracji itp. źródła.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *