W najbliższych tygodniach planowany jest pilotażowy transport ukraińskiego zboża przez Kłajpedę

Fot. Judita Grigelytė (VŽ)

Litwa jest gotowa pomóc wycofać zboże z niesprzedanych zbiorów zbóż na Ukrainie w zeszłym roku, powiedział minister transportu. Według Mariusa Skuodisa zboże miałoby być transportowane przez Polskę do portu w Kłajpedzie, oferty zostały już złożone do firm, a wkrótce powinna się odbyć jazda próbna.

„Pracujemy z Ukraińcami już od kilku tygodni, najważniejsza jest harmonizacja kolei, do kilku firm zostały już zgłoszone konkretne propozycje, jak przewieźć z granicy ukraińsko-polskiej do portu w Kłajpedzie” – powiedział Skuodis. . reporterzy w środę.

Według niego główne wyzwanie w tym procesie leży w różnych kolejach rosyjskich i europejskich.

„Trudno jest przejść ze standardowych torów rosyjskich na europejskie w Polsce, potem na terminal intermodalny w Kownie i nie tylko, to są problemy związane z dostępnością wagonów i nie tylko” – powiedział Skuodis.

Według niego planowana jest już jazda próbna, która powinna odbyć się w najbliższych tygodniach.

„Jazda próbna jest zaplanowana na kwiecień, z naszej strony jesteśmy gotowi, potrzebujemy tylko klientów i możemy spróbować pod koniec kwietnia – początek maja, potem zobaczymy. Oczywiście najbardziej bezpośrednia trasa byłaby przez Białoruś, ale kraj jest zamieszany w pewne działania wojenne, co byłoby niemożliwe” – powiedział w środę dziennikarzom Skuodis.

Eksport zboża z Ukrainy został zakłócony przez wojnę, która wybuchła w Rosji pod koniec lutego.

Marius Vaščega, szef przedstawicielstwa Komisji Europejskiej na Litwie, powiedział wcześniej, że Ukraina zajmuje 10% światowego rynku pszenicy, 13% jęczmienia, 15% kukurydzy i ponad 50% oleju słonecznikowego.

Afryka Północna i Bliski Wschód czerpią ponad 50% swojego importu zboża z Rosji i Ukrainy.


Powielanie informacji agencji informacyjnej BNS w mediach i na stronach internetowych bez pisemnej zgody UAB BNS jest zabronione.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię osobistym biuletynem, gdy tylko zostaną wymienione w „Verslo žinios”, „Sodra”, Centrum Rejestracji itp. źródła.