W okresie marzec-wrzesień terminal LNG w Kłajdzie odbierze 20 dużych wolumenów ładunków

Fot. Władimir Iwanowo (V)

Przepustowość terminalu skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Kłajdzie jest w pełni zarezerwowana do 30 września, jak poinformował publiczny operator terminalu Klaipdos Nafta.

Według niej, po otrzymaniu najnowszych zapytań klientów, na bieżący rok gazowy zamówiono łącznie 23,9 terawatogodzin (TWh) mocy z terminalu LNG w Kłajpedzie.

Na rok gazowy rozpoczynający się w październiku 2021 r. zamówiono w przedsprzedaży 8,9 TWh mocy zgazowania w terminalu LNG.

Zdaniem Mindaugasa Navikasa, dyrektora handlowego Kłajpedy Oil, rosnące zainteresowanie usługami terminala LNG doprowadzi do wybuchu wojny na Ukrainie i rychłego uruchomienia litewsko-polskiego Gazociągu (GIPL).

Wojna na Ukrainie sprawiła, że ​​dla firm działających w regionie bałtyckim jeszcze ważniejsze jest zapewnienie sobie niezawodnego alternatywnego źródła dostaw gazu. Ponadto zapowiedziano wcześniejsze rozpoczęcie działalności polsko-litewskiego połączenia gazociągowego, co pozwala firmom skorzystać z nowych możliwości – cytuje Navikas w raporcie.

W marcu terminal LNG w Kłajdzie ma przyjąć 20 dużych wolumenów ładunków i samodzielnie przeprowadzić przeładunek. Wszystkie zaplanowane okna odbioru frachtu dotyczą dużych przewoźników LNG dostarczających co najmniej 138 000 metrów sześciennych. m ładunku LNG.

Według pana Navikasa, biorąc pod uwagę rosnące potrzeby uczestników rynku, obecnie analizowana jest możliwość optymalizacji odbioru ładunków, tak aby do końca roku można było przyjąć dodatkowe wolumeny w terminalu LNG. Według niego rozważana jest również długoterminowa rozbudowa zdolności regeneracyjnych terminalu LNG w Kłajpedzie z istniejących 3,75 mld LTL. do 5 miliardów lwiąt. Pan.

Na początku marca, w związku z sankcjami nałożonymi przez Unię Europejską, Klaipdos Nafta ogłosiła przyjęcie ładunku Novatek LNG na terminal LNG.

Dostawy te zostały niedawno zakupione od Novatek w Rosji przez zakład azotowy Achema w Jonavie, innych małych litewskich dostawców gazu i niektórych zagranicznych importerów.

W marcu, zgodnie z wcześniejszym harmonogramem terminalu LNG Klaipda Oil, do rosyjskiego portu Wysock, gdzie znajdowała się fabryka Novateku, miały przybyć cztery gazowce LNG o pojemności 15 tys. m3 każdy. m gazu, aw kwietniu dwa statki o pojemności 9500 cu. Pan.


Powielanie informacji BNS w mediach jest zabronione w mediach i na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS”.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują. źródła.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *