W Polsce tysiące ludzi demonstrowało przeciwko nowej ustawie medialnej

Wielu demonstrantów wymachiwało flagami Unii Europejskiej i skandowało „Wolność dla mediów!” i „Chcemy weta”.

Do tłumu przemawiali znani dziennikarze i działacze opozycji w kraju, w tym były przewodniczący Rady Europejskiej (ECA) Donald Tusk. „Jesteśmy tu dzisiaj, aby bronić wolności mediów. Wygramy solidarnością. Wszyscy razem zmienimy ten rząd” – powiedział obecny lider opozycji w tym kraju.

Demonstracje odnotowano także w innych miastach Polski.

Nowa ustawa medialna, forsowana przez rządzącą Partię Prawica i Prawica (PiS), została uchwalona przez parlament w piątek. Według niego firmy działające poza Europejskim Obszarem Gospodarczym nie mogą posiadać większościowego pakietu akcji w żadnej z polskich spółek medialnych.

Oznacza to, że amerykańska grupa Discovery musi sprzedać swój większościowy udział w TVN, jednej z największych prywatnych sieci telewizyjnych w Polsce. TVN jest właścicielem kanału informacyjnego TVN24.

Według rządu ustawa ma na celu ochronę polskich mediów przed potencjalnie wrogimi aktorami, takimi jak Rosja. Stany Zjednoczone wyraziły niezadowolenie z ustawy i wezwały prezydenta Andrzeja Dudę do jej zawetowania.

Według Discovery, nowe prawo „powinno dotyczyć każdej firmy inwestującej w Polsce i każdego, komu zależy na demokracji i wolności mediów”.

PiS kontroluje już nadawcę publicznego TVP, który stał się rzecznikiem rządu i większości mediów regionalnych. Odkąd PiS doszedł do władzy w 2015 roku, Polska spadła o 46 miejsc na liście wolności mediów Reporterów bez Granic (RSF).

Żadna część tej publikacji nie może być powielana bez pisemnej zgody firmy ELTA.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.