W Polsce VAT na produkty spożywcze i nawozy zostaje zniesiony na pół roku

„Właśnie wtedy do nas dotarło. Polacy zobaczą jeszcze niższe ceny paliw na stacjach benzynowych. Mam nadzieję, że stanie się to za trzy tygodnie, najwyżej za cztery. Według naszych obliczeń cena litra paliwa powinna spadek o 60 gramów (13 eurocentów), a nawet 70 gramów (15 eurocentów). Koszty te pokryje polski budżet państwa – powiedział premier Mateusz Moravecki, który we wtorek odsłonił tzw. drugą tarczę inflacyjną.

Zwrócił uwagę, że decyzja polskiego rządu, za zgodą Komisji Europejskiej, a więc preferencyjna 5%. Obniżenie do zera stawki VAT na żywność, która dotyczy większości z nich, „znacznie zwiększy zamożność polskich portfeli”.

Szef polskiego rządu wezwał supermarkety i małe sklepy do odpowiedniej obniżki cen żywności, podkreślając, że bardzo ważne jest, aby ten złom VAT, który pozbawia skarb państwa części dochodów, nie stał się dodatkowym dochodem dla przedsiębiorców.

Z kolei Morawieckis nakłaniał kupujących do sprawdzania niższych cen żywności w odwiedzanych sklepach.

„Od lutego wprowadzimy najniższą możliwą stawkę VAT w Unii Europejskiej – zero, a zatem wszystkie produkty spożywcze muszą spaść w cenie” – dodał polski premier.

Pod koniec ubiegłego roku polskie władze wprowadziły tzw. pierwszą tarczę antyinflacyjną – pierwszą część pakietu antyinflacyjnego: obniżenie akcyzy na paliwo w 2022 roku, energia elektryczna w I kwartale i obniżka VAT na gaz ziemny i produkty grzewcze przez pierwsze pięć miesięcy tego roku energii elektrycznej.

Zabronione jest publikowanie, cytowanie lub w inny sposób powielanie informacji agencji informacyjnej BNS w mediach i Internecie bez pisemnej zgody UAB BNS.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.