W Polsce VAT na żywność jest zniesiony na pół roku

Zdjęcie: Judita Grigelyts (V)

W Polsce podatek od wartości dodanej (VAT) od żywności, podobnie jak trzy, został zniesiony od lutego, a stawka VAT na paliwo spadła z 23% do 8%, donosi polskie radio.

Będą to znaczące zmiany cen. Polacy będą dalej obniżać ceny paliw na stacjach benzynowych. Mam nadzieję, że nastąpi to za trzy tygodnie, najwyżej za cztery tygodnie. Według naszych obliczeń cena litra paliwa powinna spaść o 60 gramów (13 eurocentów), a nawet 70 gramów (15 eurocentów). Wydatki te pokryje polski budżet państwa – powiedział premier Mateusz Morawiecki, który we wtorek odsłonił tzw. drugą tarczę antyinflacyjną.

Wskazał, że decyzja polskiego rządu, za zgodą Komisji Europejskiej, o obniżeniu do zera 5% stawki VAT na żywność (która dotyczy większości towarów) znacznie pogrubiłaby polskie portfele.

Szef polskiego rządu wezwał supermarkety i małe sklepy do odpowiedniego obniżenia cen żywności, podkreślając, że bardzo ważne jest, aby zerowy VAT, który pozbawiłby państwo części włosów, nie stał się dodatkową pracą dla firm.

Z kolei Morawieckis wezwał kupujących do sprawdzania cen żywności w odwiedzanych sklepach.

Od lutego mamy najniższą możliwą stawkę VAT w Unii Europejskiej, co oznacza, że ​​wszystkie produkty spożywcze stały się tańsze – powiedział polski premier.

Pod koniec zeszłego roku polski rząd wprowadził pierwszą część tzw. pierwszego pakietu znaków antyinflacyjnych: akcyza na paliwo, energię elektryczną i energię elektryczną zostanie obniżona w 2022 roku, a obniżone stawki VAT będą miały zastosowanie do naturalnych gaz, ogrzewanie i prąd przez pierwsze pięć miesięcy.


Powielanie informacji BNS w mediach jest zabronione w mediach i na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS”.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują. źródła.