W sklepach nie brakuje soli: nie każdy może ją znaleźć, ale handlowcy są przekonani, że nie będzie jej brakować

„Podekscytowałem się, poszedłem na Poniewież szukać soli. Przeszedłem krąg przez Paliūniškis, Piniavas, Paistris, Skaistgirius i Bernatonius. Sól została zgarnięta do zapasów wszystkich tych wsi” – powiedział Alvydas, stały czytelnik Sekundė, która mieszka w samym centrum Poniewieża.

Poszukiwania soli również dobiegły końca dla korespondentów Sekund. Kupiec stojący w kolejce do kasy supermarketu na ulicy Smėlynės zdziwił się i oburzył, że sklep nie dostarcza soli – tam, gdzie były stosy soli, teraz są puste półki.

Gdy kasjer zorientował się, że jest sól, zostawiając wózki i torby z towarem przy kasie, kupujący rzucili się na prawie luźne półki. Niestety, zwykłych soli nadal nie znaleziono, a sprzedawca radził zadowolić się inną, jodowaną solą lub kupić kąpiel.

„To tylko ta jodowana sól. Próbowałem zanurzyć ją w zupie. Zupa pachniała jodem, nie da się połknąć łyżki” – Alvydas podzielił się później swoim doświadczeniem, nie znajdując odpowiedniego rozwiązania, które można by kupić od poniedziałku.

Wyszukaj „blato”

Po udaniu się na poszukiwanie soli Alvydas przypomniał sobie historię swojego dziadka, jak jechał z północnej Litwy na Łotwę, aby kupić sól podczas I wojny światowej. W naszym kraju ich nie było.

„Wtedy to po prostu do nas dotarło. „Nigdy nie sądziłem, że będę miał czas, kiedy wydawałoby się, że nie będzie nic takiego jak zwykle – soli” – powiedział Alvydas.

A żeby świnia zamieniła się w boczek, szynki, kiełbaski, potrzebuje około 7 kilogramów soli.
„Mam znajomego sprzedawcę, próbowałem poszukać„ blato ”, polepszyło mi się, poprosiłem go, aby „zwinął” dla mnie sól”. Dowiedziałem się, że ten sklep zamawia jednorazowo 20 kilogramów od dostawców. Zamówił niedawno, ale dwaj mężczyźni przyszli i kupili od razu całą ilość. A potem klienci powiedzieli, że nie mają już soli, nie przyniosą żadnej – powiedział mieszkaniec Poniewieża.

Rzeźnicy zgromadzili zapasy

Po takiej rozmowie z Alvydasem zadzwoniliśmy do zakładów mięsnych zlokalizowanych w Poniewieżu i na jego przedmieściach, aby sprawdzić, czy nie brakuje im soli. Petrasa Linkevičiusa, właściciela masarni Piotra, poirytowało nawet pytanie, czy brakuje soli. Biznesmen nazwał go niesamowicie głupim.

„Mam dość soli, przyjdź i dodaj tyle, ile potrzebujesz” – zawołał P. Linkevičius.

Laura Viriūnė, dyrektor firmy przetwórstwa mięsnego Šerno pėda, powiedziała, że ​​przynajmniej na razie ma sól, ale natychmiast zadzwoni do dostawców w celu uzyskania dodatkowych dostaw. W sól zaopatrywane są również zakłady mięsne działające na terenie województw. Arūnas Skumbinas, właściciel firmy Alksnio dūmas, oblicza, że ​​do produkcji wyrobów mięsnych warsztat potrzebuje około 1,5 tony soli miesięcznie. A jeśli zaginęli, Skumbin nie odważył się nawet spekulować. Według niego przez całe życie „dymu Alksnis” nie brakowało soli, która jest niezbędna do takiego biznesu.

Sól szuka Afryki

„Każdy, kto nigdy wcześniej nie doświadczył niedoboru soli, teraz się z tym zmierzy” – ostrzega przetwórców mięsa właściciel wileńskiej firmy, która dostarcza m.in. sól do sklepów.

Zgodził się rozmawiać z dziennikarzami tylko wtedy, gdy nie wymieniono jego firmy ani nazwiska. Biznesmen powiedział, że nie chce podawać swoich danych, ponieważ nie będzie odbierać telefonów ze sklepów z kontraktami na dostawę soli w późniejszym terminie.

„Teraz jestem zajęty szukaniem soli do kupienia na całym świecie” – powiedział mieszkaniec Wilna. Według niego, do tej pory Litwę zaopatrywali w sól wydobywacze z Ukrainy i Białorusi.

„I jak wszyscy zapewne już wiedzą, kopalnia soli w pobliżu okupowanego przez Rosję miasta Donieck na Ukrainie teraz eksplodowała podczas wojny, soli już tam nie ma, a gdyby została zatopiona, nikt nie przeniósłby jej przez Ukrainę w otoczeniu i ciągnięty przez wojsko”. Sól nie można wywozić z Białorusi, ponieważ podobnie jak inne białoruskie towary jest objęta embargiem, co oznacza, że ​​„zabrania się wwozu soli z Białorusi na Litwę” – wyjaśnił biznesmen.

Powiedział, że wcześniej szukał możliwości zakupu dużych ilości soli z Polski, Niemiec i Francji, ale nie był w stanie szybko nawiązać kontaktów handlowych.

„Prawdopodobnie zdajesz sobie sprawę, że sól wydobywana w tych krajach jest znacznie droższa niż w krajach białoruskich i ukraińskich i musiałaby być transportowana dalej, więc zachodnia sól na pewno będzie droższa, gdy zaczniemy ją importować” – ostrzegał dostawca soli. .

Powiedział, że poszukuje się również możliwości importu soli na Litwę, nawet z Afryki.

Daiva Staniūnienė, właścicielka kowieńskiej firmy Kauno Druska, również potwierdziła słowa dostawcy soli, który nie chciał się zgłaszać. Według niej bardzo szybko wyczerpują się również zapasy „Kauno druska”.

Bojkot i mineralny oligarcha

Jednak uwagi zarówno tych, którzy chodzą do sklepów po sól, jak i tych, którzy ją dostarczają poparła Vaida Budrienė, kierownik ds. komunikacji sieci sklepów Iki. Powiedziała, że ​​krążą plotki, że w supermarketach kończy się sól, ale po sprawdzeniu tych informacji mogła odpowiedzialnie potwierdzić: w sklepach jest sól.

Kierownik ds. komunikacji zapewnił, że zauważyła, iż sól jest sprzedawana w normalny sposób przez sieć sklepów, którą reprezentowała, a produkt jest również dostępny w innych dużych sieciach handlowych.

„Łańcuch dostaw soli na pewno nie zostanie przerwany, nie zabraknie nam tego produktu” – zapewnił V. Budrienė.

Rzeczniczka dodała, że ​​sieć sklepów Iki wycofuje produkty rosyjskie i białoruskie. Sklepy nie sprzedają już rosyjskiej wódki, herbaty oraz rosyjskich i białoruskich kosmetyków i artykułów higienicznych wcześniej transportowanych z tego kraju. Wydobyta z Sakartvele woda mineralna „Borjomi” również nie jest już sprzedawana, ponieważ właścicielem jej firmy wydobywczej jest rosyjski oligarcha, na który Unia Europejska nałożyła sankcje.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *