W Wilnie obchodzimy 230. rocznicę uchwalenia litewsko-polskiej ustawy o wzajemnych ślubach

Z tej okazji Litwę odwiedzą delegacje pod przewodnictwem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Wicemarszałka Sejmu Małgorzaty Gosiewskiej oraz Wicemarszałka Senatu Bogdana Borusewicza.

A. Duda odwiedzi Wilno we wtorek i środę, podczas wizyty odbędzie się pierwsze posiedzenie Rady Prezydentów powołanej w 2020 roku.

Prezydencja poinformowała, że ​​planuje dyskutować o bezpieczeństwie i obronności w regionie, wzmocnieniu więzi transatlantyckich, nielegalnej migracji, Partnerstwie Wschodnim, współpracy gospodarczej, edukacyjnej i kulturalnej.

Po spotkaniu tej rady przywódcy obu krajów przemówią na uroczystej sesji Sejmu.

A.Duda i G.Nausėda wezmą również udział w międzynarodowej konferencji naukowej poświęconej 230. rocznicy Konstytucji Rzeczypospolitej Obojga Narodów i Aktu Ślubu Wzajemnego z 3 maja oraz wygłoszą wystąpienia na Litewskiej Konferencji Bezpieczeństwa Narodowego „W drodze na Warszawskie Forum Bezpieczeństwa”.

Prezydenci zainaugurują międzynarodową wystawę „Aby żyła ojczyzna. Litwa i Polska w 1791 roku w dobie Konstytucji”.

Jeden z trzech egzemplarzy Konstytucji 3 Maja Rzeczypospolitej Obojga Narodów został w weekend przywieziony na Litwę. Będzie eksponowany na wystawie wraz z innymi reliktami wspominającymi ten okres.

Z tej okazji polscy parlamentarzyści wezmą udział w posiedzeniu litewskiego Sejmu i Sejmu Sejmu i Senatu RP w Wilnie.

Parlamentarzyści omówią najważniejsze kwestie stosunków dwustronnych, zwrócą szczególną uwagę na współpracę Litwy i Polski w rozwiązywaniu problemów napływu nielegalnych migrantów spowodowanego przez reżim białoruski.

Prezydent RP przyjeżdża na Litwę z żoną Agatą Kornhauser-Dudą.

Planowany jest osobny program dla pierwszych pań. Odwiedzią wileńskie gimnazjum im. Simonasa Konarskiego, Narodowy Instytut Onkologiczny oraz Litewską Bibliotekę dla Niewidomych.

W lipcu, na zaproszenie prezydenta A. Dudy, litewski przywódca udał się z pierwszą roboczą wizytą do Krakowa.

Konstytucja 3 maja uważana jest za pierwszą konstytucję w Europie. Została uchwalona przez czteroletni Sejm Rzeczypospolitej Obojga Narodów 3 maja 1791 r. Wzajemna przysięga została przyjęta nieco później, 20 października.

W Polsce 3 maja jest ważnym świętem, na Litwie wspomina się o nim skromniej, bo Konstytucja w niektórych ocenach sprowadziła niepodległość Wielkiego Księstwa Litewskiego do wspólnego państwa z Polską.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *