W Wilnie tworzy się koalicja na rzecz Ukrainy, Stefanchuk apeluje do Białorusinów, by nie odsuwali się na bok

„Takie koalicje mogą i muszą teraz pracować nad rozwiązaniem kwestii ustanowienia strefy zakazu lotów nad Ukrainą, ustanowienia skutecznej obrony przeciwlotniczej, ustanowienia zasad ustanowionych międzynarodowych systemów bezpieczeństwa, zapewnienia żywotności dużych miast” – powiedział na konferencji Kalinauskas w Wilnie R. Stefančuka.

„Pracujmy razem, aby kraje europejskie, firmy nie miały nic wspólnego z Rosją jako agresorem, zatrzymamy wszelkie transakcje handlowe, w tym import gazu i ropy z Rosji. „Ta ropa i ten gaz pachną krwią niewinnych ukraińskich dzieci którzy zostali zabici przez okupantów od ponad tygodnia” – powiedział.

Później na konferencji prasowej litewski eurodeputowany Andrius Kubilius poinformował, że 110 posłów z 27 krajów – nie tylko z Europy, ale także ze Stanów Zjednoczonych, Kanady i Nowej Zelandii – zarejestrowało się w sieci parlamentarzystów Zjednoczonych dla Ukrainy.

„Będziemy rozwijać tę sieć i pracować nad najważniejszymi w tej chwili zadaniami – uzbrojeniem, zapewnieniem tzw. strefy zakazu lotów, Planem Marshalla dla Ukrainy, przyspieszonym procesem integracji z UE, trybunałem Putin i Łukaszenka – powiedział polityk.

Wicemarszałek Senatu RP Michał Kamiński powiedział, że należy wywrzeć nacisk na instytucje Unii Europejskiej, aby jak najszybciej przyznały Ukrainie status kandydata do UE.

„Jesteśmy w stanie wywierać presję na instytucje WE (Komisja Europejska – SNB), aby jak najszybciej zapewniły Ukrainie status kandydata. Naprawdę możemy to osiągnąć. Uważam, że naszym obecnym celem jest wywieranie presji na parlamenty narodowe i Parlament Europejski o zapewnienie Ukrainie statusu kandydata” – powiedział jeden z przedstawicieli polskiego parlamentu.

Tymczasem przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy wezwał także naród białoruski do niemilczenia i wyrażenia sprzeciwu wobec wojny.

„Każdego dnia samoloty startują z waszego terytorium, odpalane są rakiety, które zabijają nasze dzieci. Szok, jaki przeżywa Kijów na miasteczkach i wsiach pod Kijowem, nie byłby możliwy bez wkładu Republiki Białoruś. Białoruś, którą najechali rosyjscy najeźdźcy północ naszego kraju w nocy” – powiedział Stefanchuk.

„Dlatego, bracia na Białorusi, nie milczcie, zmuszajcie białoruskich żołnierzy do obrony waszej wolności, to jest wasza godzina. Najważniejsza godzina, która określi stosunki naszych narodów dla przyszłych pokoleń. Nie będzie można siedzieć w ciszy — powiedział.

Szef ukraińskiego parlamentu powiedział, że nie wyobraża sobie, że musi dokumentować fakty ludobójstwa Ukraińców przez reżim Putina.

„Wzywam was do tworzenia koalicji między parlamentami i rządami, aby bronić waszej i naszej wolności, bronić naszego wspólnego prawa do życia” – powiedział Stefančuk.

Międzynarodowe Forum Kalinauskas odbywające się w Sejmie jest trzecim takim wydarzeniem. Organizatorzy twierdzą, że ma na celu zmobilizowanie społeczności demokratycznej do bardziej zdecydowanej walki z reżimami Władimira Putina i Aleksandra Łukaszenki.

Zabronione jest publikowanie, cytowanie lub w inny sposób powielanie informacji agencji informacyjnej BNS w mediach i Internecie bez pisemnej zgody UAB BNS.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.