Warna przywiózł ośmioro dzieci z Ukrainy: jedno z najbardziej szokujących doświadczeń w jego życiu

Ukraińska piosenka ludowa „Plyve kacha po Tysyni”, która po tragicznych wydarzeniach Majdanu stała się nieoficjalnym hymnem, zostanie wykonana na Litwie w najbliższy piątek.

Dainotas Varnas wystąpi w koncercie „Save the Children” na rzecz Ukrainy. Początkowo omawiając z organizatorami inną piosenkę, wykonawca przypomniał sobie i zaproponował jej wykonanie, którą po raz pierwszy usłyszał kilka lat temu i zapamiętał po podróży na Ukrainę. Po raz kolejny Dainotas odwiedził ten kraj dopiero niedawno – po wojnie przewiózł pomoc humanitarną na Ukrainę i przywiózł na Litwę ośmioro dzieci, które bezpiecznie uciekły z wojny.

Dzieci, które uciekły z wojny, wyjechały z przyjaciółmi na Ukrainę

„Mam przyjaciół na Ukrainie, którzy mieszkają w rejonie Kijowa. Jesteśmy z nimi w stałym kontakcie. Były dni, kiedy nie mogliśmy się z nimi skontaktować. Więc przychodzą mi do głowy wszelkiego rodzaju myśli. Dzięki Elonowi Muskowi, dużej globalnej firmie pomaga utrzymać kontakt. Połączenie zostało przywrócone. Przyjaciele Ukraińców w brutalnym stresie. Szczególnie źle dla ludności cywilnej – będą walczyć w kilku kurtkach, niczym kamizelkach kuloodpornych. Ludzie są ciągle gotowi do walki i godni, ale zaczynają brakuje najbardziej podstawowych rzeczy, które są dla nas wspólne ”- mówi D. Varnas.

Artysta rozmawiał o tym również ze znajomymi, którzy go odwiedzili. „Mieszkam sam, lubię gotować. Pewnego wieczoru zaprosiłem przyjaciół do odwiedzenia i, oczywiście bez słowa, zmienił się język na to, co działo się na Ukrainie. Wiedząc, że brakuje im prostych rzeczy, takich jak artykuły higieniczne, a nawet jedzenie, zaczęliśmy mówić, że wsparcie finansowe już nie wystarcza. Kim jesteśmy, czy nie możemy pomóc bezpośrednio? Znaleźliśmy kilka organizacji, które aktywnie pomagały, zbierały i przygotowywały kilka wysyłek niezbędnych produktów, a jednocześnie twierdziły, że możemy wnieść swój wkład – w razie potrzeby możemy pojechać sami” – mówi Dainotas.

Śpiew wrony. / Fot. twórców spektaklu.

Kiedy dowiedzieli się od organizacji, że dzieci trzeba przywieźć z Ukrainy, trzech przyjaciół pojechało na Ukrainę trzema autobusami. „Właśnie wtedy do nas dotarło. Dla tych, którzy wciąż myślą, że wojna jest fikcyjna, po prostu jedź na Ukrainę i do strefy neutralnej w pobliżu polskiej granicy i zobacz ludzi czekających na opuszczenie kraju. Nie chcę rozwiń – opowiem tylko kilka rzeczy o dzieciach, które stamtąd przywiozłem.Nikt już nie patrzy na regulamin i zamiast sześciorga zabrałem do autobusu ośmioro dzieci Wszystko, co przywiozłem z Litwy na dziecięcy wyjazd – ciasteczka , czekolada, a nawet woda – pozostały nietknięte aż do Kulautuva Nawet dzieci nigdy nie prosiły o pójście do łazienki”, Dainotas dzieli się swoim szokującym doświadczeniem.

Poparcie dla Ukrainy wykona nieoficjalny hymn kraju

Po bezpiecznym dowiezieniu dzieci na Litwę artysta w miarę możliwości nadal pomaga Ukraińcom. D. Varnas wykona ukraińską pieśń ludową „Plyve kacha po Tysyni” na koncercie „Save the Children” wspierającym Ukrainę. „Po raz pierwszy usłyszałem tę piosenkę, gdy jeździliśmy do różnych krajów, w tym na Ukrainę, z Chórem Quorum, w którym śpiewałem przez siedem lat. To bardzo smutna i tragiczna piosenka, w której syn wyjeżdża na wojnę i uspokaja płaczącą matkę mówi, że wie, że umrze w obcym kraju, wyryło mi się w pamięci i pozostało w mojej pamięci Chociaż początkowo myśleliśmy z organizatorami o innym utworze, ja nawet zdecydowałem, że wykonam tę piosenkę na koncercie na rzecz Ukrainy ” wyjaśnia D. Varnas.

Widzowie LNK będą mogli usłyszeć jego ukraińską piosenkę ludową wykonaną w najbliższy piątek o 19:30. wsparcie Ukrainy podczas koncertu Save the Children. Już teraz można dokonać wpłaty na rzecz dzieci tego kraju pod krótkimi numerami telefonów: 1407 – dotacja 3 Eur, 1416 – dotacja 5 Eur, 1415 – dotacja 10 Eur i Aukok.lt – Nieograniczona kwota. Zebrana pomoc zostanie przeznaczona na podstawowe potrzeby dzieci przybywających do kraju z Ukrainy oraz na świetlice Save the Children. Są gotowi i już przyjmują ukraińskie dzieci, które wraz z dziećmi uczęszczającymi do żłobków otrzymują ciepłe posiłki od zmartwionych rodzin litewskich w żłobkach, gdzie wspiera się ich pracę, edukację i hobby.


Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *